Jak przechowywać się książki?

książki

Jak przechowywać książki?

Dla wielu osób czytanie książek to największe hobby, którego nie sposób porównać z oglądaniem filmu czy telewizji. Warto czytać z wielu powodów, jednak aby czerpać z tego największą przyjemność, lektury powinno się odpowiednio przechowywać oraz konserwować.

Jednak jak to zrobić? Odpowiadamy poniżej.

Jak czytać książki?

Jeśli czytasz dany tom powieści, owiń go w papier lub umieść specjalną plastikową okładkę.

Przed każdym wzięciem do ręki książki, dokładnie umyj dłonie.

Unikaj jedzenia przy czytaniu. Wówczas nietrudno o zabrudzenie kartek papieru, których niestety w żaden sposób już nie da się wyczyścić. Z kolei jak pokazują badania, czytając i jedząc jednocześnie potrafimy znacznie więcej zjeść, co z kolei negatywnie wpływa na osoby stosujące kuracje odchudzeniowe.

książkaPod żadnym pozorem nie śliń palców do odwracania kolejnych stron w książce. To źle wpływa na rogi lektury, który z czasem zaczynają się zaginać. Nigdy także nie oznaczaj miejsca, na którym skończyłeś czytać, zaginając róg. Choćby najmniejsze takie zagięcie sprawia, że książka w sposób nieodwracalny zostaje uszkodzona. Z upływem czasu to właśnie miejsce jest najbardziej narażone na przedarcie się.

Do zaznaczenia miejsca, w którym skończyło się czytać posłuży zakładka. I nie musi to być specjalna książkowa zakładka, może to być skrawek jakiegokolwiek papieru.

Wiele osób, zapewne całkiem nieświadomie niszczy książkę, odwracając ją grzbietem do góry albo pozostawia lekturę otwartą w miejscu, w którym zakończyło się czytanie. Tego rodzaju zachowania sprawiają, że ulubiona książka w końcu ulegnie zniszczeniu, najprawdopodobniej jej grzbiet rozklei się.

Książki nie lubią wody ani wilgoci, dlatego unikaj przechowywania lektur w miejscach silnie zawilgoconych. Nigdy także nie czyść kartek odkurzaczem czy mokrą szmatką.

W biblioteczce zadbaj o to, aby były poukładane w pozycji pionowej, jedna obok drugiej. Najlepiej byłoby, aby były delikatnie ściśnięte, wówczas ogranicza się dostęp tlenu do minimum, co w konsekwencji znacząco wydłuża żywotność każdej książki.

Nadmiar powietrza dodatkowo zostanie ograniczony, jeśli książki ułożymy na półce na szybą. Dodatkowo zabezpieczy je przed odkładaniem się kurzu.

Jak czyścić książki?

Do czyszczenia powierzchni kartek stosuj jedynie suchą, miękką szmatkę albo specjalną miotełkę do kurzu, która cechuje się delikatną strukturą, która nie uszkodzi kartek. Podobnie jest z książkami ułożonymi na półce – można także delikatnie i ostrożnie oczyścić przy użyciu małej szczoteczki z miękkim włosiem.

Jak przechowywać książki?

Staraj się nie przechowywać lektur w pobliżu kaloryfera, a także w bliskim sąsiedztwie okna. Wtedy narażasz je na silne działanie ciepła oraz słońca, które niekorzystnie wpływa na ich wygląd. Suche powietrze źle wpływa na ich kondycję, powoduje rozsychanie książek, z kolei promienie UV spowodują, że okładka szybciej straci swój pierwotny kolor.

Jeśli twoja ulubiona książka jest już uszkodzona, lepiej nie naprawiaj jej na własną rękę. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie zaniesienie jej do introligatora. Oczywiście, jeśli jest to zwykły drobiazg, to można spróbować własnych sił, mając na uwadze ryzyko jeszcze większego jej zniszczenia. Do sklejania luźnych kartek nie stosuj taśmy klejącej, która bardzo niszczy powierzchnię papieru, ale specjalną bibułkę oraz klej introligatorski.

Twoja ulubiona książka zmokła na deszczu lub wpadła do wody? Absolutnie nie susz jej na słońcu ani nie ogrzewaj suszarką. Każdą kartkę przełóż bibułką i pozostaw w przewiewnym miejscu. Jak tylko bibułka nasiąknie, koniecznie wymień ją na nową.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.