Jak starać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy?

Jeśli pracujemy w firmie na umowę o pracę albo zlecenie, pracodawca ma obowiązek odprowadzać za nas składki ZUS oraz ubezpieczenie wypadkowe.

 

Gdyby doszło do wypadku, pracownik może liczyć na pieniądze z ZUS-u.

wypadek

Procedury

Większą część skomplikowanych formalności związanych z odszkodowaniem załatwi Twój pracodawca, który ma 14 dni od dnia wypadku na sporządzenie protokołu powypadkowego. Jako poszkodowana powinnaś otrzymać kopię tego dokumentu.

Twoim obowiązkiem będzie zgromadzenie całej dokumentacji lekarskiej związanej z leczeniem i rehabilitacją. Musisz także postarać się o zaświadczenie lekarskie, które będzie mówić o Twoim stanie zdrowia (N-9).

Następnie wypełnij wniosek o odszkodowanie, który dostaniesz z firmy. A potem przekaż całość dokumentów pracodawcy, który wyśle je razem z protokołem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

To, w jakim stopniu podupadłaś na zdrowiu po wypadku będzie zadaniem dla lekarza orzecznika ZUS (wyrazi to w procentach). Zrobi to na podstawie przedłożonej mu dokumentacji albo możesz otrzymać wezwanie na osobiste stawiennictwo na badanie. Od tego zależy wysokość odszkodowania. Za 1 procent trwałego albo stałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje Ci kwota 704 złotych.

Gdy nie zgadzasz się z decyzją…

Jeśli ocena lekarza jest Twoim zdaniem krzywdząca i niesprawiedliwa, masz prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Jeśli nadal nie zgadzasz się z werdyktem komisji, możesz odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Na złożenie wniosku do oddziału ZUS, który wydał niekorzystną decyzję masz 30 dni.

Jeśli na skutek doznanego wypadku nie możesz wykonywać swojej pracy, oprócz odszkodowania możesz liczyć również na inne świadczenia z ZUS, które są wypłacane z tytułu niezdolności do pracy:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • renta.

Jeśli przyczyną wypadku były zaniedbania pracodawcy, np. na skutek nie naprawionej maszyny, oprócz odszkodowania możesz wystąpić do firmy ubezpieczeniowej z roszczeniem o wypłatę odszkodowania bezpośrednio od niej.

Aby usprawnić cały proces

O wiele szybciej uzyskasz odszkodowanie, jeśli skorzystasz z pomocy prawnika. Jeśli zdecydujesz się na jego usługi, wybierz kancelarię, która specjalizuje się w tego typu świadczeniach. Wydatki w tym przypadku są różne, bowiem różne kancelarie biorą inne honoraria. Oprócz stawki godzinowej pobierają również procent od wartości przedmiotu sporu.

5/5 - (1 vote)

One Response

  1. anka 21 czerwca 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.