Jak dostać odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej?

Niewłaściwie postawiona diagnoza, powikłania po operacji, zarażenie żółtaczką czy odmowa przyjęcia na oddział – czy zdarzyło Ci się coś takiego ze strony lekarza? Jeśli tak, masz prawo do odszkodowania. Każdy szpital ma polisę OC, dlatego jeśli doszło do jakiegokolwiek zaniedbania ze strony placówki czy lekarza, masz prawo żądać rekompensaty.

stetoskop

Wcześniej trzeba zebrać wyniki badań, informacje na temat przyjmowanych leków czy wykonanych zabiegów. Wtedy możesz wybrać jedną z dwóch dróg na dochodzenie swoich praw.

Specjalna komisja

Masz prawo złożyć wniosek do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Placówki te działają przy urzędach wojewódzkich. Jednakże można się tam zwrócić tylko wtedy, gdy do błędu lekarskiego doszło po 1 stycznia 2012 roku.

Aby złożyć wniosek, należy zapłacić 200 złotych, a czas na rozpatrzenie całej sprawy to 4 miesiące. W tym czasie komisja ma za zadanie stwierdzić, czy do zaniedbań lekarskich rzeczywiście doszło i pacjent w wyniku tego ucierpiał. Jeśli tak, firma ubezpieczająca szpital albo lekarza zaproponuje kwotę odszkodowania. Limit wynosi 100 tysięcy złotych, a jeśli w wyniku błędu lekarskiego doszło do śmierci pacjenta, wtedy rodzina może liczyć na rekompensatę w wysokości 300 tysięcy złotych.

Jeśli zgodzimy się na propozycje komisji, wtedy jednocześnie zrzekamy się dochodzenia kolejnych roszczeń. Dlatego, jeśli w przyszłości zaczniesz podupadać na zdrowiu  ze względu na błąd lekarski, nie masz prawa żądać renty szpitalnej.

Sąd

Jeśli do błędu medycznego doszło przed 1 stycznia 2012 roku albo żądamy większego odszkodowania niż oferuje nam komisja, wtedy wystosuj oficjalne pismo do lekarza albo placówki. W sytuacji, kiedy porozumienie nie będzie możliwe, możesz skierować sprawę na drogę sądową.

W pozwie możesz żądać trzech świadczeń:

  • odszkodowania,
  • zadośćuczynienia za doznane krzywdy,
  • renty, jeśli doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu

Aby wnieść pozew, należy uiścić opłatę w wysokości 5 procent wartości sporu.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.