Jak robić masaż

Jak robić masaż?

Jak robić masaż

Jak robić masaż?

 

Masaż to technika stosowana powszechnie, aby osiągnąć stan relaksu. Pozwala usunąć nagromadzone w ciągu dnia napięcie, korzystnie oddziałuje na nasze ciało, a także na umysł. Stosowany jest w terapiach nadciśnienia, przy problemach z zatokami, bólem głowy, bezsennością itp., nic więc dziwnego, że techniki związane z masowaniem chce opanować coraz więcej osób.

Dzisiaj radzimy, jak robić masaż, aby zapewnić osobie masowanej relaks, a dodatkowo nie zrobić jej krzywdy.

Przed masażem

Do masażu pacjent powinien rozebrać się i pozostać jedynie w spodenkach (w przypadku mężczyzny  lub w majtkach i biustonoszu (w przypadku kobiety). W pomieszczeniu, w którym odbywa się masaż, powinno być ciepło, zaś powierzchnia, na której leży osoba masowana, powinna być dosyć twarda, ale wygodna.

Ruchy masujące powinny być ciągłe – jedna dłoń masującego powinna cały czas dotykać skóry osoby masowanej. Warto wykorzystać perfumowane olejki do masażu albo skomponować je samodzielnie. Olejek zawsze należy przed kontaktem ze skórą osoby masowanej ogrzać w dłoniach.

Techniki masowania

Mamy cztery podstawowe techniki masowania. Są to:

  1. Masaż perkusyjny, polegający na lekkim oklepywaniu skóry masowanego, stosowany do masowania pośladków, ud, talii, ramion i miejsc mocno umięśnionych.
  2. Masaż polegający na pocieraniu, rozcieraniu skóry masowanego, stosowany najczęściej w przypadku sportowców, których wiązadła czy ścięgna uległy uszkodzeniu, pomagający dotrzeć krwi i limfie do głębiej położonych tkanek.
  3. Masaż posuwisty, polegający na lekkim muskaniu, głaskaniu skóry, stosowany np. w przypadku masażu pleców, uda, łydki.
  4. Masaż polegający na ugniataniu skóry masowanego, świetnie sprawdzający się np. w przypadku, gdy chcemy odblokować obolałe czy nadmiernie napięte mięśnie, m.in. te znajdujące się pomiędzy karkiem a ramieniem.

Techniki te można stosować albo łącznie, albo oddzielnie, w zależności od tego, co przyniesie największą korzyść osobie masowanej.

Ogólne zasady wykonywania masażu przedstawia poniższy film.

 

Nieco inaczej masuje się każdą część ciała, warto więc zapoznać się ze wskazówkami, w jaki sposób wykonywać prawidłowo masaż danego fragmentu naszego ciała. Sporo z nich znajdziecie poniżej.

4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.