Elegancka suknia z tafty, a także aksamitna marynarka – taka odzież wymaga specjalnego traktowania.
I nie ogranicza to się tylko do stosowania dezodorantów, które nie pozostawią na odzieży śladów, ale także ich odświeżania i czyszczenia.
Sposoby czyszczenia i pielęgnacji odzieży
Ubrania z jedwabiu trzeba prać w chłodnej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Jeśli do ostatniego płukania doda się odrobinę cukru i kilka kropel soku z cytryny, tkanina uzyska swój pierwotny blask. Ubrania z tafty najlepiej oddać do profesjonalnej pralni chemicznej.
Odzież z cekinami musi zostać uprana w delikatnym płynie do prania. Najlepiej, gdy do pralki włoży je się w specjalnym worku, który ochroni cekiny przed uszkodzeniem.
Aksamit i atłas będzie błyskawicznie odświeżony, jeśli potraktujemy te ubrania gorącą parą, na przykład z parownicy. Kolejny sposób dotyczy powieszenia odzieży nad wanną lub miską napełnioną gorącą wodą. Para delikatnie nawilży materiał i przy okazji wygładzi wszelkie zagniecenia i usunie nieprzyjemne zapachy, których chcieliśmy się pozbyć. Na końcu zaleca się wyszczotkowanie materiału.
Wszelkie tkaniny koronkowe i wykonane z tiulu odzyskają swój piękny wygląd i miękkość, jeśli zostaną uprane w płynie z dodatkiem lanoliny.
Czyszczenie butów
Obuwie wykonane z zamszu powinno być przed czyszczeniem przetarte suchą szczotką. Dopiero wtedy można zacząć usuwać plamy, wykorzystując do tego gumkę do zamszu.
Obuwie satynowe najpierw należy omieść nylonową pończochą, a dopiero potem włożone do wody z dodatkiem łagodnego płynu do prania. Buty płuczemy, a do suszenia wypychamy je gazetami, żeby nie straciły swojego fasonu.
Buty typu lakierki wystarczy wypolerować miękką szmatką. Gdyby to nie pomogło, wówczas można zaopatrzyć się w preparat do skór lakierowanych. Ich składniki dodatkowo zabezpieczają przed pęknięciami.
Ewentualnie, dla większego bezpieczeństwa, jeśli nie ma potrzeby prania, można przy suszeniu zastosować steamcare i wtedy raz-dwa będzie ubranie gotowe do wyjścia.