Jak naostrzyć nóż?

Nie ma chyba bardziej deprymującej sytuacji w kuchni, niż wtedy, kiedy mamy coś do pokrojenia, a okazuje się, że każdy z posiadanych przez nas noży jest po prostu tępy.

Każda, nawet z pozoru prosta czynność kuchenna, staje się wówczas prawdziwą udręką.

Rozwiązania są co najmniej dwa. Można wyrzucić tępy nóż i kupić nowy (czego nie polecamy), albo naostrzyć go i dać mu drugie życie.

Metody ostrzenia noży

Oczywiście najprostszym sposobem ostrzenia noży jest używanie różnego typu ostrzałek. Co zrobić jeśli jednak takiej nie posiadamy? Czy da się skutecznie naostrzy stępiony nóż domowym sposobem? Oczywiście że tak. Jest kilka takich domowych sposobów ostrzenia noży:

Ostrzymy nóż o kamienny parapet. W większości domów są takie kamienne parapety i możemy go używać zastępczo zamiast kamienia szlifierskiego.

O schody kamienne lub betonowe. Jeśli nie mamy kamiennego parapetu, to z pewnością posiadamy gdzieś w pobliżu schody wykonane z betonu lub kamienia, można ich z powodzeniem użyć do naostrzenia noża.

Ostrzenie za pomocą papieru ściernego. Przed samym procesem ostrzenia najlepiej jest przykleić ten papier do jakiegoś płaskiego podłoże np. deski.

O porcelanowy kubek. Używamy do tego celu spodu kubka, czyli miejsca które nie jest pokryte lakierem. Porcelana posiada dobre właściwości ścierne i doskonale nam naostrzy stępiony nóż.

Samo ostrzenie noża należy przeprowadzić bardzo starannie, bez pośpiechu, trzymając ostrze noża pod kątem około 20 stopni. Ostrzymy obie strony noża (lewą i prawą); cały proces ostrzenia oraz jego skuteczność i trwałość w dużej mierze zależy od gatunku stali, z jakiej mamy zrobiony nóź.

Noże za kilka złotych kupione w promocji z pewnością naostrzymy szybciej, ale i tępić się będą szybko. Stal dobrego gatunku jest twardsza, trudniej ją naostrzyć i wymaga to większych starań, ale za to efekt jest długotrwały i dłużej będziemy się cieszyć posiadaniem dobrze naostrzonego noża. Każdy z wyżej podanych sposobów, mimo że wydaje się raczej półśrodkiem i sposobem zastępczym, przy odpowiedniej staranności pozwoli nam naostrzyć nóż niezwykle dokładnie i z wielką precyzją.

Jak naostrzyć nóż? – porady video

Poniżej przedstawiamy film, dzięki któremu dowiesz się jak prawidłowo naostrzyć nóż i co najlepiej wykorzystać w tym celu. Zapraszamy do obejrzenia!

W razie braku ostrzałki, jeżeli zależy nam na czasie, możemy też spróbować naostrzyć nóż papierem ściernym, o drugi nóż, nożyczki czy porcelanowy kubek do kawy (w tym miejscu, gdzie porcelana nie jest pokryta lakierem).

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.