Jak bezboleśnie karmić piersią?

Karmienie piersią może być najcudowniejszą chwilą w życiu każdej kobiety, o ile oczywiście jej brodawki przywykną do nowej sytuacji. Ze względu na liczne zmiany hormonalne, które pojawiają się w ciele kobiety po porodzie, następuje wzmożona tkliwość brodawek, które najbardziej dają się we znaki świeżo upieczonej mamie przez kilka dni po narodzinach dziecka.

Jeśli jednak ból nie ustępuje, a brodawki nadal są czerwone i popękane, wtedy należy bliżej przyjrzeć się sprawie, ponieważ za ten stan rzeczy nie odpowiadają już zmiany hormonalne.

Karmienie musi boleć?

Jeśli pojawiły się poranione brodawki, należy rozpocząć ich leczenie, zanim dojdzie do problemów z laktacją. Bolące piersi skutecznie zniechęcają nawet najbardziej zmotywowaną do karmienia mamę. Jak czerpać przyjemność z podawania piersi dziecku, jeśli jest to niemiłe i bolesne? W efekcie mama, zamiast być zrelaksowaną, jest zdenerwowana i zestresowana, a to z kolei wpływa na zmniejszoną ilość karmień oraz jakość tych karmień. Konsekwencją wszystkich tych wydarzeń jest spadek laktacji.

Dlaczego brodawki bolą?

  1. Główną przyczyną dolegliwości bólowych jest nieprawidłowa technika karmienia. Noworodek za płytko chwyta pierś i źle układa język, dlatego dochodzi do poranienia brodawki.
  2. Ból może też być spowodowany obecnością pleśniawek.
  3. Praca języka u malucha jest zachwiana, jeśli ma zbyt krótkie wędzidełko, wówczas również brodawki sutkowe ulegają uszkodzeniu.
  4. Kobiety, które często myją piersi, również mogą spodziewać się uszkodzeń brodawek, ponieważ dochodzi do wysuszenia naskórka, który bardziej podatny jest na podrażnienia. Mało tego, lekarze i położne nie zalecają mycia piersi przed każdym karmieniem, gdyż wtedy następuje usunięcie naturalnej ochrony naskórka.

To, jak dalej będziemy postępować przy bolących brodawkach, zależy od przyczyny dolegliwości. Jednak przede wszystkim należy poprawić technikę karmienia. Jeśli problemem jest krótkie wędzidełko, wówczas należy udać się do chirurga. Gdy doszło do zakażenia grzybiczego, należy niezwłocznie zastosować odpowiedni lek przeciwgrzybiczy, który będzie przyjmować zarówno matka, jak i noworodek.

karmienie

Aby brodawki goiły się szybciej…

  1. Karmienie rozpoczynaj zawsze od tej piersi, która mniej boli. Wtedy maluszek zdąży zaspokoić pierwszy głód i potem będzie ssać wolniej i spokojniej.
  2. Nie zmniejszaj ilości oraz czasu trwania karmienia, ponieważ wtedy dziecko może chwytać brodawkę za mocno i intensywniej ją ssać.
  3. Zanim przystawisz malca do piersi, możesz odciągnąć trochę pokarmu. Wypływające mleko zachęci malucha do głębszego ssania.
  4. Stosuj różne techniki karmienie. Raz w pozycji klasycznej, a następnym razem spod pachy.
  5. Po zakończonym karmieniu rozcieraj kilka kropel mleka na bolących piersiach i pozostawiaj do wyschnięcia. Mleko matki ma właściwości łagodzące ból przy poranionych brodawkach.
  6. Systematycznie wietrz piersi!
  7. Aby zapobiec podrażnieniom brodawek wywołanych przez stanik, można wkładać do biustonosza wkładki laktacyjne, które przepuszczają powietrze.
  8. Między karmieniami smaruj piersi kremem nagietkowym, ale zanim przystawisz malca, musisz koniecznie zmyć go ze skóry.
  9. Jeśli ból jest na tyle silny, że sobie z nim nie radzisz, możesz zażyć środek przeciwbólowy, np. paracetamol.
  10. Gdy karmienie jest dla Ciebie udręką, możesz zaopatrzyć się w laktator i przez kilka lub kilkanaście dni odciągać mleko. A gdy tylko brodawki się zagoją, koniecznie zacznij kontynuować normalne karmienie.

Na koniec warto pamiętać, że z problemem bolących brodawek zmaga się wiele kobiet, zarówno tych, które rodziły po raz pierwszy, jak i te, dla których poród nie był nowością, bo mają już starsze dzieci. Dla dziecka najlepszy jest pokarm matki, a dla nas, matek, zdrowie dziecka, dlatego uczyńmy wszystko co tylko możliwe, aby karmienie nie było bolesne.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.