Jak geny pozwalają ustalić ojcostwo?

Często słyszy się o badaniu genetycznym, które ma potwierdzić ojcostwo. Wiemy, że takie badanie jest wykorzystywane dość powszechnie i jest ogólnie dostępne, a także daje prawie 100% pewność odnośnie do tego, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka, jednak nie zawsze wiemy, w jaki sposób przebiega i na jakiej podstawie geny mają pomóc w ustaleniu ojcostwa. 

Dzisiaj wyjaśnimy, na czym polega ten proces – zapraszamy do lektury!

Co warto wiedzieć o badaniu genetycznym ustalającym ojcostwo?

Badanie genetyczne, dzięki któremu ustala się ojcostwo, daje graniczący z pewnością wynik – jest to aż 99,99%. Konieczne są do niego próbki pobrane od dziecka, jego matki, a także potencjalnego ojca. Trzeba jednak zaznaczyć, iż próbka matki nie jest niezbędna absolutnie, jednakże w znaczący sposób wpływa na wiarygodność całego badania.

Z reguły badanie na ojcostwo przeprowadzane jest z wykorzystaniem techniki RFLP, polegającej na analizie polimorfizmu długości fragmentów restrykcyjnych DNA. Porównuje się dzięki niej długości odcinków DNA ojca oraz dziecka. Fragmenty DNA kroi się na kawałki przy użyciu enzymów rozpoznających konkretne sekwencje DNA. Enzymów tych jest kilka, rozpoznają one odmienne sekwencje.

Dziecko dziedziczy miejsca cięcia enzymów częściowo od ojca, a częściowo od matki.

Jeżeli wynik badania genetycznego wykaże, iż miejsca cięcia występują gdzie indziej u dziecka i u ojca, a dodatkowo odcinki DNA mają inną długość, można wykluczyć ojcostwo. Jeżeli są takie same, a miejsca cięcia są zbieżne – można natomiast ojcostwo potwierdzić.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.