Jak rejestrować dziecko?

Na rejestrację dziecka mamy dwa tygodnie czasu od momentu jego narodzin.

Rejestracji dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego i trzeba się tam udać z odpowiednimi dokumentami.

W którym Urzędzie Stanu Cywilnego należy rejestrować dziecko oraz jakie dokumenty ze sobą zabrać – dowiesz się, czytając poniższą poradę.

 

Miejsce rejestracji dziecka

Aby zarejestrować dziecko, należy udać się do USC odpowiedniego dla urodzenia dziecka. Nawet jeżeli urodziło się z dala od miejsca Twojego zamieszkania, będzie ono i tak zarejestrowane tam, gdzie się urodziło. Odpowiedni USC, do którego należy się udać, zapisany jest w zaświadczeniu o urodzeniu dziecka, otrzymywanym w szpitalu.

Osoba rejestrująca dziecko

Jest kilka możliwości odnośnie do osoby, która powinna rejestrować dziecko.

 1. Jeżeli ojciec dziecka jest mężem matki dziecka, to właśnie on powinien udać się do USC razem z odpisem aktu małżeństwa – w takiej sytuacji jego ojcostwo nie będzie podlegało wątpliwości.
 2. Jeżeli ojciec dziecka nie jest mężem matki dziecka, do rejestracji niezbędna jest jej zgoda – w takiej sytuacji najlepiej, aby do urzędu udała się także matka.
 3. Jeżeli ani ojciec, ani matka nie mogą zarejestrować dziecka, do urzędu może udać się także pełnomocnik, z pisemnym pełnomocnictwem i dowodami osobistymi – swoim, a także reprezentowanej przez siebie osoby. Dodatkowo niezbędne są również opisane poniżej dokumenty.

dziecko

Dokumenty niezbędne do rejestracji dziecka w USC

To, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do Urzędu Stanu Cywilnego, zależy od sytuacji pomiędzy matką a ojcem dziecka.

 1. Gdy rodzice są małżeństwem, do USC może wybrać się tylko jedno z nich, zabierając ze sobą dowód osobisty swój oraz współmałżonka oraz odpis aktu urodzenia.
 2. Gdy matka dziecka jest panną, a ojciec dziecka uznaje je, rodzice muszą stawić się do urzędu razem, wraz ze swoimi dowodami osobistymi i odpisem aktu urodzenia matki dziecka.
 3. W sytuacji, gdy matka dziecka jest panną, a ojciec dziecka go nie uznaje, do urzędu powinna udać się matka dziecka wraz z odpisem własnego aktu urodzenia oraz własnym dowodem osobistym.
 4. Kobieta rozwiedziona powinna zabrać do USC swój dowód osobisty oraz akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Jeżeli nie upłynęło 300 dni od momentu rozwodu, dziecko będzie uznawane jako pochodzące z małżeństwa, jeżeli zaś upłynęło 300 dni, sytuacja prawna będzie podobna jak w przypadku dziecka panieńskiego.
 5. Wdowa powinna mieć przy sobie dowód osobisty oraz odpis aktu zgonu męża; tutaj również obowiązuje zasada 300 dni, opisana w punkcie 4.

Ważne informacje

 • akt urodzenia zawiera informacje tj. imię lub imiona oraz nazwisko dziecka, jego płeć, datę i miejsce urodzenia oraz podstawowe dane rodziców;
 • dziecku zostanie nadane nazwisko ojca, jeżeli jest on mężem matki, a także w sytuacji, gdy nie jest mężem matki, ale uzna dziecko; dziecko może otrzymać nazwisko matki, jeżeli oboje rodzice wyrażą taką wolę; w innym przypadku, np. gdy matka jest panną, a ojciec dziecka jest nieznany, dziecko otrzyma nazwisko matki;
 • imię dziecka można zmienić do 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.