Gdzie można zawrzeć ślub kościelny?

slub koscielny gdzie

W wyjątkowych okolicznościach ślub kościelny można zawrzeć także poza kościołem.

Oglądając zagraniczne filmy, czasami widzimy, jak para zakochanych bierze ślub na łonie natury, np. na plaży, w ogrodzie czy w lesie. Zainspirowani takimi widokami, sami chętnie chcielibyśmy wstąpić w związek małżeński w takiej scenerii.

Ale czy to w naszym kraju jest możliwe? Co na to Kościół? Nieco informacji na ten temat mamy dla was dzisiaj.

Najpierw warto zacytować fragment  Kodeksu Prawa Kanonicznego (1118§ 1), który mówi:

„Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza”.

Ale warto wskazać, że jest to jedynie bardzo ogólnikowy fragment Kodeksu, od którego istnieją pewne odstępstwa.

Biskup diecezjalny w niektórych sytuacjach może wydać pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego w innym miejscu niż kościół. Zazwyczaj chodzi o sytuacje, gdzie małżeństwo ma być zawierane w domu rodzinnym któregoś z narzeczonych.

Małżeństwo w formie zwykłej i nadzwyczajnej

Ale co znaczy, że dane miejsce jest odpowiednie, a inne nie? W myśl prawa kanonicznego, idealnym miejscem do wstąpienia w związek małżeński jest miejsce, gdzie może nadać religijną atmosferę oraz ślub w danym miejscu nie może wzbudzać zaskoczenia czy też zgorszenia wśród ludzi.

Tego rodzaju rozwiązania dotyczą narzeczonych, którzy chcą zawrzeć małżeństwo w zwykłej formie, w towarzystwie osoby duchownej oraz dwóch świadków zwykłych. Jest jeszcze forma nadzwyczajna, która przewiduje zawarcie małżeństwa w towarzystwie dwóch zwykłych świadków, bez udziału osoby duchownej. Taki rodzaj zawierania związku małżeńskiego jest możliwy wtedy, gdy istnieje ryzyko nagłej śmierci któregoś z narzeczonych albo gdy nie można odnieść się do miejscowego ordynariusza lub proboszcza w okresie jednego miesiąca, co w naszym kraju się nie zdarza. A zatem ślub w miejscu innym niż kościół czy kaplica jest możliwy tylko w przypadku niebezpieczeństwa  śmierci.

Niemal każda para młoda marzy, aby jej ślub był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. I nie ma się co dziwić, ponieważ jest to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu każdego człowieka. W przygotowaniach do ślubu warto pamiętać o miejscu zawarcia związku małżeńskiego, które musi spełniać wymogi prawa kanonicznego. Jeśli tak się nie stanie, małżeństwo nie będzie ważne.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.