Co można zwiedzić w Ringsted w Danii?

Chociaż dzisiaj Ringsted jest tylko farmerską osadą, w okresie od Wikingów do Reformacji centralne położenie uczyniło go jednym z najważniejszych miast Zelandii. Tam chowano duńskich monarchów, także tam była siedziba regionalnego tingu – zgromadzenia, na którym najwięksi kupcy i szlachta podejmowali decyzje dotyczące prowincji.

 

Miasto

 

Trzy głazy, wokół których zbierali się panowie możnowładcy, pozostały do dziś, na targowym placu Ringsted, ale często zasłania jest tłum przekupniów i kupujących. Od ośmiuset lat nad miastem dominuje ciężki kościół św. Benedykta. Wzniesiony w 1170 roku pod nadzorem Waldemara I, do 1341 roku był miejscem pochówku duńskich monarchów. Chociaż przez miejsce to przepływa mniejszy strumień odwiedzających niż przez bogatsze i ozdobniejsze grobowce królewskie w Roskilde, reprezentuje ono ważne ogniwo duńskiej historii. Także wielu zamożnych Zelandczyków kazało pochować się tam, prawdopodobnie po to, by zapewnić sobie wieczyste obcowanie z rodziną królewską. W Kaplicy Muzealnej kościoła zgromadzono przedmioty znalezione w trumnach, otwartych w XXVII wieku. Oprócz ołowianej płytki pochodzącej z trumny Waldemara I, znajdują się tam gipsowe odlewy czaszek królowej Bengard i królowej Zofii, kolekcja monet znalezionych w kościele oraz kopia (niestety) Krzyża Dagmary, odkrytego w grobowcu królowej Dagmary w 1679 roku – oryginał posiada Muzeum Narodowe w Kopenhadze.

Warto jeszcze wstąpić do Muzeum Rolnictwa, tuż przy Skt. Bendtsgade, na tyłach kościoła, będącego nieoczekiwanie ciekawą dokumentacją życia tamtejszej farmerskiej społeczności. Zwiedzanie go jednak nie zajmie więcej niż pół godziny.

 

Informacje praktyczne – noclegi

 

Schronisko młodzieżowe usytuowane jest naprzeciw kościoła. Kilka kroków dalej, pomiędzy schroniskiem i placem Torvet, znajduje się biuro turystyczne.

Ringsted1

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.