2 nawyki, które przeszkadzają w dobrym śnie

Sen jest bardzo ważny dla człowieka: pomaga zregenerować się organizmowi, odpocząć i nabrać sił do dalszego działania. Bez snu człowiek nie jest w stanie normalnie żyć, dlatego trzeba dbać  o jakość snu, stwarzając sobie najlepsze warunki do drzemki. 

Do dwóch głównych grzechów, obniżających współcześnie jakoś snu, zalicza się:

Korzystanie z urządzeń elektronicznych

Używasz urządzeń elektrycznych przed snem? Prawdopodobnie słyszałeś, że nie zaleca się korzystania z telefonu komórkowego w łóżku, nie tylko ze względu na wibracje, które mogą przerywać sen. Kontakt z urządzeniami elektronicznymi w czasie snu może być stresujący zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychicznym, jak stwierdziła Natalie Dautovich z hiszpańskiej Fundacji Snu. Czytanie książek na smartfonie czy e-czytników, nawet jeśli są to książki relaksujące, także może zmieniać sen, a nawet rytm dobowy, jak wykazały badania z 2014 roku wykonane przez Hospital Brigham. Naukowcy odkryli, że niebieskie światło urządzeń elektronicznych powoduje, że potrzeba więcej czasu, by zapaść w sen, a także powoduje spadek melatoniny i problemy z budzeniem się rano. Jeśli potrzebujesz używać takich urządzeń, specjaliści sugerują, by rozjaśniać ich ekrany, a jeśli chodzi o czytanie książek, to lepsze jest wybieranie tradycyjnej formy.

Picie alkoholu przed pójściem do łóżka

Wiele osób często pije alkohol, by pomóc sobie w zasypianiu. Ale chociaż alkohol początkowo działa jako środek uspokajający, a więc może pomóc w zasypianiu, tak naprawdę zmniejsza jakość snu. W klinicznych i eksperymentalnych badaniach stwierdzono, że duże ilości alkoholu nie tylko wpływają negatywnie na jakość snu, ale też uniemożliwiają regeneracyjną funkcję snu. Naukowcy odkryli, że jest to szczególnie poważny problem w przypadku osób, które piją alkohol przed snem regularnie. Badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że picie alkoholu przed snem przerywa fazę snu REM, która jest najważniejsza, a regularne jej przerywanie wpływa negatywnie na samopoczucie, zdolność uczenia się i zapamiętywania. 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.