płaskostopie

Jak zapobiegać płaskostopiu?

Jak zapobiegać płaskostopiu?

Płaskostopie jest chorobą stopy, polegającą na jej zniekształceniu poprzez obniżenie fizjologicznych jej sklepień. W związku z tym obniżeniem stopa staje się płaska, a taki stan prowadzi do poważnych problemów, takich jak przewlekłe stany zapalne torebek i więzadeł stawowych, problemy z chodzeniem itp.

W wielu przypadkach płaskostopiu można zapobiegać. O tym, w jaki sposób to zrobić, przeczytacie dzisiaj.

Płaskostopie – jak mu zapobiegać?

Płaskostopiu należy zapobiegać od najmłodszych lat życia dziecka, postępując przede wszystkim mądrze i z głową. Jako że do tej deformacji przyczyniają się m.in. zbytnie obciążenie stopy, noszenie niewłaściwego obuwia czy nadwaga, trzeba dbać o to prawidłowy, zdrowy rozwój dziecka i dobierać mu odpowiednie obuwie.

  • Unikaj krępowania stóp dziecka zbyt ciasnymi śpioszkami czy rajstopami. Zadbaj o to, aby miało swobodę ruchów i możliwość gimnastyki. Pobudzaj też jego stopy do ćwiczeń, łaskocz dziecko w podeszwy (odruchowo przykurczy wtedy paluszki) lub podstawiaj jego dłoń pod stopy dziecka, stawiając opór ich naciskowi.
  • Jako że dziecko uczy się chodzenia w wieku 12 miesięcy, nie przyspieszaj tego momentu. Jeżeli dziecko zacznie chodzić wcześniej, jego nieprzystosowane do większych obciążeń kości mogą ulec deformacji.
  • Nie pozwalaj dziecku pod żadnym pozorem siadać na podłodze z nogami podwiniętymi pod pupę. W takiej pozycji może dojść do koślawienia kolan. Najlepiej, aby dzieci w czasie zabawy siadały po turecku.
  • Pozwalaj dziecku jak najczęściej chodzić oraz biegać boso po trawie albo piasku – to naturalny masaż dla stóp, niezwykle dla nich korzystny.
  • Jeżeli dziecko chętnie jeździ na rowerze, zadbaj o to, aby siodełko było ustawione nico za wysoko. Jeżeli dziecko będzie musiało sięgać do pedałów czubkami palców, będzie równocześnie trenowało mięśnie stóp.
  • Dbaj o to, aby dziecko nie skakało skakać na skakance na betonie czy chodniku. Także długotrwałe stanie (np. na harcerskich apelach) niekorzystnie wpływa na stopy.
  • Dbaj o to, aby dziecko nie było narażone na nadwagę – pilnuj jego diety. Im większy ciężar, tym większą pracę muszą wykonywać mięśnie stóp.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.