Jak kłaść panele?

Układanie paneli podłogowych nie jest trudne. Trzeba jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości i odnaleźć w sobie naturę majsterkowicza.

Każdy może układać panele podłogowe, choć na pewno pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy. Idąc na łatwiznę, możemy zlecić ułożenie paneli fachowcom. Po co jednak płacić za coś, co można wykonać samemu?

Jak kłaść panele? – wskazówki

Zakup paneli podłogowych wiąże się z dokładnym wyliczeniem, ile ich będzie nam potrzebnych. Jeśli już taki zakup poczyniliśmy, to powinniśmy pozostawić oryginalnie zapakowane panele w pomieszczeniu, gdzie będą one układane na dwie doby.

Jest to tak zwana aklimatyzacja paneli, o czym również każdy fachowiec wie. Optymalna temperatura aklimatyzacji to 18 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 65%.

 Następnym krokiem jest sprawdzenie podłoża, na którym będziemy układać nasze panele. Powinno ono być przede wszystkim równe, czyste i suche. Dzięki temu panele będą się szybko i równo układały, a podłoga będzie idealnie gładka.

Same panele podłogowe należy wyjmować z oryginalnego opakowania tuż przed montażem. Nie powinny one być wcześniej wystawione na działanie warunków otoczenia, bowiem później mogą się źle układać i wypaczać.

Panele zaleca się układać w kierunku wzdłuż do padania kąta światła naturalnego. Należy zatem sprawdzić rozpieszczenie okien w pokoju i wybrać odpowiedni profil układania paneli (prostopadle do okna).

panele-podlogowe

Ponieważ panele podłogowe są drewniane, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. W tym celu należy najpierw ułożyć folię polietylenową (zalecana jest taka o grubości 2 milimetrów) w formie pasm zachodzących na siebie. Taką folię należy przymocować do podłoża taśmą klejącą.

Jeśli zależy nam na wyciszeniu odgłosu kroków, należy położyć piankę wyciszającą, jeszcze przed rozpoczęciem układania paneli podłogowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby pianka była układania dokładnie w taki sam sposób i w takim samym kierunku, jak panele podłogowe. Wyjątkiem są jedynie te panele, które już posiadają warstwę tłumiącą – wówczas nie należy kłaść dodatkowej pianki wyciszającej.

Paneli podłogowych nie należy na stałe przyklejać do ścian, ani podłoża. Powinna to być tak zwana pływająca podłoga, która będzie się zmieniała wraz z warunkami otoczenia. Na skutek wilgotności powietrza i zmiennych warunków panele mogą zwiększać swoją powierzchnię, więc jeśli byśmy przytwierdzili je na stałe, to mogłyby one po prostu popękać.

Instrukcja układania paneli podłogowych

  1. Pierwszy panel układamy przy ścianie w taki sposób, aby dwie jego strony z wypustem były ku niej skierowane.

  2. Za pomocą klinów (plastikowych lub drewnianych) należy pozostać niewielkie szczeliny pomiędzy panelem i ścianami pomieszczenia. Jest to tak zwana szczelina dylatacyjna i nie powinna ona być większa, jak 2 centymetry. Kiedy już ułożymy wszystkie panele, kliny należy usunąć.

  3. Jeśli okaże się, że ostatni panel jest zbyt szeroki, należy go odpowiednio przyciąć. W tym celu należy dokładnie wymierzyć szerokość panelu, a po jego przycięciu dopilnować, aby był on ułożony ciętą stroną w kierunku ściany. Drugą część panelu również możemy użyć przy następnym rzędzie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

  4. Panele pomiędzy sobą powinny być sklejone. W zależności od tego, jak ich rodzaj wybraliśmy, tak też powinniśmy nałożyć na nie klej. Jeśli panele są laminowane, należy klej nakładać na pióra, a jeśli są one klejone warstwowo, to klej należy nakładać we wpusty (na górną ich część).

  5. Przy dużych pomieszczeniach należy zastosować się do zasady, że po ułożeniu pierwszych trzech rzędów paneli, należy je odpowiednio unieruchomić klamrami i pozostać na jedną dobę. Jest to czas, kiedy panele powinny się ułożyć. Po tym czasie można układać następne rzędy paneli.

  6. Przy układaniu paneli niezbędny będzie młotek i drewniany klocek. Zbijanie paneli należy robić delikatnie, aby ich nie uszkodzić, a jednocześnie zdecydowanie, aby dobrze i równo je ze sobą połączyć. Zbyt mocne dociskanie paneli może skutkować ich podniesieniem do góry lub połamaniem wpustów.

  7. Przy układaniu paneli należy nakładać odpowiednią ilość kleju do ich połączenia. Jeśli będzie go za mało, to panele mogą nie połączyć się odpowiednio trwale, a jeśli za dużo, to będzie on wypływał na ich powierzchnię. Wówczas należy od razu zetrzeć wypływający nadmiar kleju mokrą ściereczką, aby nie pozostał po nim ślad. Kiedy klej zaschnie na powierzchni, to na pewno pozostanie na panelach zaciek.

  8. Po ułożeniu wszystkich paneli w pomieszczeniu, należy je pozostawić na co najmniej dobę. Jest to czas, kiedy klej doschnie, a panele dobrze się ułożą.

  9. Wykończeniem paneli są listwy podłogowe, które należy ułożyć dopiero wówczas, gdy klej łączący panele wyschnie. Listwy należy założyć dookoła ścian, jednak nie mocować ich na stałe, aby podłoga mogła swobodnie pływać, a panele mogły się układać w naturalny sposób.

panele-podloga

Kiedy już nasze panele zostaną ułożone, a klej wyschnie, można zabrać się za meblowanie pomieszczenia. Panele podłogowe są podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania, dlatego pod nóżki mebli należy podłożyć odpowiednie podkładki, a pod koła foteli maty lub odpowiednie wykładziny. Wówczas możemy mieć pewność, że nasze panele nie zostaną szybko zniszczone.

Panele podłogowe pięknie wyglądają, kiedy są odpowiednio pielęgnowane. Należy je odkurzać odpowiednimi szczotkami, nie stosować mopów, a wszelkie zanieczyszczenia usuwać jedynie wilgotną ściereczką, by służyły nam długie lata.

Jak ułożyć panele?

Zobacz na filmie, jak przebiega proces układania paneli.

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!