Jak usuwać plamy z dywanów?

Nie panikuj, jeśli rozlejesz coś na nowy dywan. Na każde zabrudzenie jest rada, poznaj je!

– Plamy rozpuszczalne w wodzie (napoje alkoholowe, jagody, odchody, barwniki spożywcze, lody, galaretki, mleko, zmywalny atrament, farba lateksowa) – użyj roztworu czyszczącego składającego się z ¼ łyżeczki octu zmieszanego z niewielką ilością wody.

– Specjalne plamy rozpuszczalne w wodzie (krew, czekolada, kawa, musztarda, herbata, wymioty, wino) – zmieszaj 1 łyżkę amoniaku ze szklanką wody. Jeśli to nie pomoże, spróbuj wymieszać chlorowy wybielacz z wodą w stosunku 1 do 5.

– Tłuszcz, olej i wosk – połóż papierowy ręcznik na dywanie w miejscu zabrudzenia i wyprasuj je – zabrudzenie przyklei się do papieru.

– Wdeptany papieros – usuń go płaską i twardą powierzchnią, na przykład tępą stroną noża.

– Klej – zwilż wacik lub miękką szmatkę alkoholem i przyciśnij do zabrudzonego miejsca. Kiedy klej zostanie zmiękczony, delikatnie go zetrzyj i powtórz zabieg.

– Wosk i guma – użyj lodu do zamrożenia wosku lub gumy, a następnie rozbij zabrudzenie łyżką lub innym tępym narzędziem. Usuń zabrudzenia i osusz dywan ręcznikiem.

– Lakier do paznokci – wyczyść zabrudzenie szmatką nasączoną zmywaczem do paznokci.

– Mocz – zbierz najwięcej jak można papierowymi ręcznikami, następnie przemyj plamę wilgotną, chłodną szmatką. Spryskaj lub zmyj roztworem jednej części octu i jednej części wody. Wreszcie zastosuj roztwór ½ łyżeczki łagodnego detergentu zmieszanego z 32 ml wody. Spłucz i osusz.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.