Jak wynająć mieszkanie

Jak wynająć mieszkanie?

Jak wynająć mieszkanie

Jak wynająć mieszkanie?

Różne sytuacje życiowe wymagają od nas zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania. Może to być na przykład wyjazd na studia – prawie 70% studentów rokrocznie wynajmuje mieszkanie, studiując poza miejscem zamieszkania, może to być także zmiana pracy czy sytuacji życiowej. Niezależnie od powodów związanych z koniecznością wynajęcia mieszkania, warto podejść do tego z głową.

Dzisiaj radzimy, jak wynająć mieszkanie, aby być zadowolonym z podjętej decyzji.

Nie czekaj na ostatnią chwilę!

Jeżeli planujesz wynająć mieszkanie za kilka miesięcy, przynajmniej miesiąc wcześniej zacznij rozglądać się za odpowiednią dla siebie ofertą. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania – czy mieszkanie ma być ładne, czy tanie, czy mieć dobrą lokalizację, a także, czy chcesz je wynajmować samodzielnie, czy ze znajomymi lub z partnerem.

Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie z innymi osobami, najlepiej popytaj wśród znajomych – o wiele łatwiej jest mieszkać z kimś, kogo się już zna, niż z osobami przypadkowymi, wrzuconymi z nami do jednego mieszkania czy nawet pokoju przez przypadek.

Jeżeli chcesz mieszkać z partnerem, porozmawiajcie o swoich oczekiwaniach co do mieszkania – o wspomnianej już wcześniej lokalizacji czy oferowanych wygodach – są osoby, które dobrze czują się w każdych warunkach, ale są i tacy, którzy nie będą prawidłowo funkcjonować bez luksusów.

Przeglądaj anonse w gazetach, ogłoszenia na portalach internetowych, pytaj wśród znajomych

Gdy już będziesz mieć określone wymagania, rozpocznij przeglądanie ofert w mieście, w którym pragniesz wynająć mieszkanie. Istotne są zarówno ogłoszenia w gazetach, jak i te wystawiane na portalach internetowych z ogłoszeniami. Zwróć uwagę na cenę wynajmu – czy dochodzą dodatkowe opłaty za rachunki, czynsz, czy zawiera ona w sobie jedynie tzw. odstępne, oceń połączenia autobusowe, oszacuj odległość od centrum oraz od miejsca pracy czy nauki. Czasami warto zapłacić za pokój czy mieszkanie nieco więcej, ale uniezależnić się od samochodu czy komunikacji miejskiej lub przynajmniej mieć dobre połączenia autobusowe.

Popytaj także wśród znajomych, czy nie znają kogoś wynajmującego mieszkanie lub czy nie słyszeli o jakiejś korzystnej ofercie – dzięki temu zyskasz pewność, że wynajmowane mieszkanie będzie sprawdzone, podobnie jak właściciel, a wiadomo, że właściciele są bardzo różni, podobnie jak ich oczekiwania wobec lokatorów.

W czasie szukania możesz też skorzystać z oferty agencji nieruchomości, co gwarantuje Ci, że mieszkanie i jego stan będą weryfikowane przez agentów, jednak wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty na rzecz agencji.

Nie kupuj kota w worku – dokładnie poznaj warunki wynajmu mieszkania

Oglądając mieszkanie, oceń, czy spełnia Twoje wymagania, nie wahaj się pytać właściciela o to, czy są problemy ze sprzętami lub sąsiadami, dokładnie poznaj warunki wynajmu i poproś o umowę, dzięki której unikniesz niemiłych niespodzianek w przyszłości. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy chcesz wynająć mieszkanie od kogoś, kogo zupełnie nie znasz i kogo nie zna także nikt z Twoich znajomych.

Postaraj się także ocenić osobę właściciela – ciężko jest to zrobić na pierwszy rzut oka, to prawda, ale niektóre cechy charakteru, ważne w późniejszym czasie, są widoczne od razu, w czasie wstępnej rozmowy np. o warunkach wynajmu mieszkania.

Jak wynająć mieszkanie – porady video

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakich porad odnośnie do wynajmowania mieszkania mogą udzielić studenci – osoby najczęściej wynajmujące mieszkania, obejrzyj poniższy film.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.