Jak wybrać nóż?

Wybór noża, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, będzie nam służył lata i zapewni komfort użytkowania, a także nie stępi się zbyt szybko, to wbrew pozorom zajęcie, które nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza, jeżeli będziemy mieć na uwadze fakt, że do różnych produktów powinniśmy używać różnych noży. Owszem, możemy zdecydować się na zakup byle jakiego, nawet najtańszego noża, jednak szybko pożałujemy takiej decyzji – po pierwsze nie pokroimy nim wszystkiego, po drugie, szybko przestanie spełniać należycie swoje zadanie.

Czym więc kierować się przy wyborze noża? Jakie noże wybierać do różnych produktów?

 

Na co zwracać uwagę, kupując nóż?

Podstawowy zestaw noży w naszym domu powinien zawierać przynajmniej 6 noży, przeznaczonych do krojenia:

  • chleba,
  • wędlin,
  • mięsa,
  • ryb,
  • warzyw i owoców,
  • nożyc do porcjowania drobiu.

Kupując je, powinniśmy zwracać uwagę na jakość wykonania – zarówno na ostrze, jak i na rękojeść.Do wyboru mamy noże kute oraz walcowane, różniące się sposobem hartowania stali nierdzewnej. Lepiej sięgać po noże kute, droższe, ale stabilne i świetnie spełniające swoje funkcje. Najlepiej, aby miały ostrze grubsze niż 2-3 mm – cieńsze szybko przestaną działać tak, jak powinny. W przypadku rękojeści ważne jest to, aby zapewniała dobry chwyt, powinna więc być wyprofilowana i mieć zagłębienia na palce.

noz

 

Jaki nóż do jakich produktów? 

Wspomnieliśmy już, że żadnym nożem nie pokroimy wszystkiego z łatwością. najlepiej wiec mieć kilka noży – każdy do innych produktów.

W przypadku chleba czy kiełbasy najlepiej sprawdzi się długi – przynajmniej 20 cm nóż, posiadający sztywne ostrze – „piłkę”, która bez problemu przekroi nawet najbardziej kruche pieczywo. Świetnie sprawdzi się on także w przypadku miękkich owoców, które będziemy chcieli poporcjować, a równocześnie ich nie uszkodzić.

Do przygotowywania mięs, a także siekania warzyw, owoców, czy krojenia dużych kawałków mięsa świetnie będzie pasował nóż z długim nawet na ponad 20 cm ostrzem, szerokim, sztywnym, rozszerzającym się w kierunku rękojeści.

W przypadku pomidorów, twardych kiełbas i sera sięgnijmy po nóż z długim ostrzem, drobną piłką i rozdwojonym końcem, który świetnie przetnie gładką, śliską skórkę pomidorów. Na rozdwojoną końcówkę będziemy mogli nadziewać np. kawałki pokrojonego sera.

Do obierania warzyw i owoców dobrze nadaje się nożyk z krótkim na kilka cm, elastycznym ostrzem, lekko wygiętym w dół, na kształt ptasiego dzioba. Dobrze pozwala on obierać ziemniaki, jabłka, a także ułatwia krojenie twardych warzyw, ale jest jeden warunek – musi być zawsze dobrze naostrzony.

Do krojenia mięs, porcjowania kurczaka, oddzielania mięsa od kości czy usuwania  ścięgien dobrze jest sięgnąć po niewielki nóż z dość długim, wąskim, spiczastym ostrzem. Jest on niezastąpiony w kuchni – nie może się bez niego obejść żadna gospodyni domowa ani żaden kucharz.

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.