Spadek są to prawa i obowiązki, które należały do spadkodawcy w momencie śmierci, przechodzące na jego spadkobierców na drodze dziedziczenia. Wlicza się do niego również posiadane przez niego rzeczy, wierzytelności itp.
Spadek można przyjąć, ale można także zdecydować się na jego odrzucenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy pewni, że spadkodawca pozostawił po sobie jedynie same długi…
Możliwość odrzucenia spadku mamy przez 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedzieliśmy się o tym, że jesteśmy spadkobiercami.
Konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia o odrzuceniu spadku w sądzie rejonowym, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania lub pobytu, albo u notariusza. Konieczne jest także dołączenie aktu zgonu spadkodawcy jako dowodu w sprawie. Dzięki takiemu postępowaniu odrzucamy w całości spadek i w świetle prawa jesteśmy uznani za osobę, która nie dożyła otwarcia spadku.
Musimy jednak pamiętać, że jeżeli mamy dzieci, w opisanej sytuacji to na nie przechodzi prawo do dziedziczenia. W związku z tym także i one powinny zrzec się prawa do spadku. Małoletnie dzieci dziedziczą z ograniczeniem prawa do spadku. Aby odrzucić spadek, w ich imieniu musi złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku dorosły spadkobierca – krok ten poprzedzony może być sprawą w sądzie opiekuńczym w celu uzyskania pozwolenia na decydowanie o spadku dziecka przez osobę pełnoletnią.
Zrzeczenie się spadku to decyzja nieodwołalna
Oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku nie można cofnąć, dlatego powinna być to decyzja przemyślana. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy spadkobierca złoży oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku pod wpływem nacisku innych osób lub w rezultacie błędu, a także sytuacja, kiedy z podobnych powodów nie złoży żadnego oświadczenia w wymaganym czasie. W takim wypadkach ma prawo do uchylenia się od niedotrzymania terminu 6 miesięcy, jednak będzie musiał udowodnić powody przed sądem.
Jak zrzec się spadku? – porady video
Adwokat Remigiusz Marek Fabiański omawia zagadnienie przyjęcia i odrzucenia spadku.
Wizyta u notariusza a szczegóły spraw związanych ze spadkami, aktami poświadczenia dziedziczenia, elektronicznego rejestru poświadczenia dziedziczenia itp.