Jak starać się o adwokata z urzędu?

Rozprawa sądowa już niebawem, a Ty nie masz zielonego pojęcia, jak zachować się na sali sądowej i jak bronić swoich interesów? Na szczęście w Twojej walce o korzystny wyrok zawsze może pomóc Ci adwokat, który doskonale zna zasady panujące w Sądzie.

Nie jest to niestety takie proste. Nie wszystkich stać na skorzystanie z usług specjalisty, które do najtańszych nie należą. Na szczęście każdemu z nas Konstytucja przyznaje prawo do profesjonalnej obrony. Dlatego też możemy starać się o przyznanie nam adwokata z urzędu.

Co zrobić, żeby dostać adwokata z urzędu?

Pomoc prawną z urzędu może otrzymać każdy, kto jest stroną w postępowaniu sądowym. Dotyczy to spraw z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego lub karnego. Jedyny warunek jest taki, że taka osoba nie jest w stanie samodzielnie  ponieść kosztów związanych z wynajęciem adwokata bez znaczącego uszczerbku w związku z utrzymaniem siebie czy rodziny.

Aby otrzymać pomoc prawnika z urzędu, należy złożyć z sądzie wniosek i wykazać z nim, że wynagrodzenie adwokata albo radcy prawnego jest zbyt dużym obciążeniem finansowym dla naszego portfela. Do dokumentu koniecznie należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, posiadanym majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Gotowy formularz można pobrać z sekretariatu sądu. Obecnie, przepisy prawa mówią o tym, że mamy możliwość wyboru konkretnego adwokata albo radcy prawnego i dlatego we wniosku możemy wskazać dokładne dane osobowe lub kancelarię, z której usług pragniemy skorzystać.

Warto jednak mieć na uwadze, że Sąd ma prawo, ale nie musi przychylić się do wniosku osoby go składającej. Sąd może uznać, że sprawa, której dana osoba jest stroną nie jest trudna, w związku z tym nie ma potrzeby reprezentowania jej przez pełnomocnika i strona w postępowaniu doskonale będzie mogła poradzić sobie sama. Dlatego też warto we wniosku wykazać też, dlaczego potrzebujemy, aby w danej sprawie reprezentował Was profesjonalny pełnomocnik.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.