Jak się witać z księdzem?

Osoby duchowne należy witać katolickim pozdrowieniem: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” lub „Szczęść Boże” oraz w taki sposób żegnać np. „Szczęść Boże” czy „Z Bogiem”.

Powitanie i rozmowa z księdzem

Kiedy jednak spotkacie księdza czy siostrę zakonna w sytuacji, którą można nazwać prywatną (na plaży, podczas zabiegów w sanatorium, w toalecie) nie powinniście oznajmiać „całemu światu”, że jest to osoba duchowna. Pamiętajcie, że należy być taktownym! Nie wszędzie pozdrowienie katolickie przystoi.

Kiedy spotkacie księdza diecezjalnego lub kapłana-zakonnika musicie pamiętać aby zwracać się do niego w sposób właściwy. Zarówno do księdza jak i do siostry zakonnej nie należy się zwracać “proszę pana”, “proszę pani”.

Również podczas rozmowy z księdzem czy kapłanem-zakonnikiem nigdy nie używajcie drugiej osoby liczby pojedynczej. Niestety zdarza się, że świeccy zwracają się do księdza np: „czy mógłbyś, księże, mi powiedzieć” (zamiast: „czy mógłby ksiądz mi powiedzieć”) lub: „co ojcze zrobiłeś…?” (zamiast: „co ojciec zrobił…?).

2.8/5 - (9 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.