Pacjenci po udarze potrzebują ciągłej i jak najszybszej rehabilitacji. Częste wizyty rehabilitantów są niestety związane z dużym wydatkiem finansowym, a na wolne miejsce w ośrodku rehabilitacyjnym niestety zazwyczaj musimy poczekać. Na szczęście pewne ćwiczenia można wykonywać z chorym w domu, oczywiście pamiętając o tym, aby nie forsować go zbyt ostro.
Jakie ćwiczenia ruchowe może wykonywać chory po udarze mózgu samodzielnie w domu:
- lekkie zgięcia głowy oraz skręty
- nawracanie i odwracanie kończyn w stawach
- odwodzenie i przywodzenie kończyn
- wyprostowywanie i zginanie kończyn
- delikatne ruchy rotacyjne stawów
- zmiana pozycji ciała
- siadanie na łóżku za spuszczonymi nogami
Próby stawiania pierwszych kroków powinny odbywać się w obecności profesjonalnego rehabilitanta.
Problemy z mówieniem
Bliska osoba po udarze ma również problemy z mówieniem i może denerwować się, że nie możemy jej zrozumieć. Dlatego pomóż jej w tym. Doskonałym sposobem jest zrobienie tablicy z literkami, które chory będzie wskazywać, a my bez problemu odczytamy, co chce nam przekazać. Później, gdy chory poczuje się nieco lepiej, tablica będzie służyć do pokazywania przez nas liter, które chory będzie musiał głośno wypowiadać.
Kłopoty z pisaniem
Pisanie zdrową ręką także będzie bardzo pomocne, nawet jeśli na początku charakter pisma nie będzie ładny, a stawianie literek okaże się sporym wyzwaniem. Warto zachęcać chorego do tego, aby uczył się używania aktualnie zdrowej strony ciała, gdyż powrót dawnych funkcji ruchowych jest bardzo powolny i nie zawsze odzyskuje się pełną sprawność.
Osoba opiekująca się chorym po udarze musi go namawiać do wysiłku i nauki, rozwiązywać z nim krzyżówki, zagadki, rebusy, bawić się w uzupełnianie brakujących w zdaniach słów. Pomocny na pewno będzie logopeda, który nauczy chorego wypowiadać głoski, sylaby, a potem słowa.