Ręce są dla nas bardzo ważne, gdyż potrzebujemy ich do wykonywania codziennych czynności i używamy ich każdego dnia. Kiedy doznamy jakiegoś urazu, np. zwichnięcia nadgarstka, potrzebujemy czasu, aby przywrócić naszej ręce pełną sprawność. Zobacz dzięki jakim ćwiczeniom jak możesz przywrócić sprawność nadgarstka po urazie.
1. Ściskanie przedmiotów
W ćwiczeniu tym wykorzystujemy przedmioty, które nie zmieniają swojej objętości pod naciskiem. Takie ćwiczenie dłoni daje mniejsze efekty niż zgniatanie, gdyż przy jego wykonywaniu nie ma ruchu mięśnia, a większy ruch mięśnia tym lepiej. Pomimo tego, że ściskanie przedmiotów nie przynosi tak dużych korzyści jak zgniatanie, warto również poćwiczyć w ten sposób. Zaletą tego ćwiczenia jest to, że możemy ćwiczyć dosłownie wszędzie. Ściskać w dłoni można dezodorant, kubek czy twardą piłkę, ogólnie wszystkie przedmioty, które pasują do naszej dłoni.
2. Zgniatanie przedmiotów
W tym ćwiczeniu wybieramy przedmioty, które zmniejszają swoją objętość pod naciskiem. Zgniatanie jest podobne do ściskania, ale bardziej efektywne. W tym przypadku wybieramy przedmioty takie jak miękka piłka, gąbka czy plastelina.
3. Siłowanie się rękami
W tym ćwiczenie chodzi o siłowanie się rąk ze sobą. Wystarczy, że sczepisz ze sobą dłonie palcami – dłuższymi albo kciukami, a potem będziesz próbował je odczepić, równocześnie starając się je zacisnąć. Ćwiczenie to można wykonywać wszędzie.
W rehabilitacji nadgarstka możesz wykorzystać również specjalnie przeznaczone do tego przedmioty, takie jak kolczaste piłeczki czy masa plastyczna.
- Ćwiczenie z kolczastą piłeczką polega po prostu na zabawie nią, ściskamy itd. Ćwiczenia te oprócz tego, że rozwijają mięśnie i pomagają odzyskać sprawność w dłoni, są też świetnym masażem dla naszych dłoni i poprawiają w nich krążenie.
- Ćwiczenia z masą plastyczną zależą od naszej wyobraźni. Możemy ją ściskać, ugniatać, formować różne kształty. Takie ćwiczenie nie tylko poprawia sprawność nadgarstka, ale może być świetną zabawą, np. z dzieckiem.