Nie tylko siedzący tryb życia czy też upływ lat mogą przyczynić się do problemów ze stawami. Często chorobę tę powodują czynniki, które dla niektórych mogą okazać się nieco zdumiewające.
Omawiamy je poniżej.
Zbyt duża ilość mięsa w diecie
Codziennie spożywane, w szczególności czerwone mięso może być sprawcą podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi. Odkłada się w stawach, przez co dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego, obrzęku czy silnego bólu. W szczególności dotyczy to kostki, palucha czy też kolana. Dlatego, aby nie doprowadzić do tych dolegliwości, warto zrezygnować z części spożywanego mięsa na rzecz ryb, które w codziennej diecie powinny występować przynajmniej trzy razy w tygodniu. Najwyżej ceniony jest halibut, łosoś czy dorsz.
Inne przeciwzapalne składniki można odnaleźć w marchwi, wątróbce, brokułach, morelach, papryce, pomidorach czy cytrusach.
Nieco więcej kilogramów
Nadwaga czy otyłość w bardzo istotnym stopniu wpływają na kondycję naszych stawów, które są zbyt obciążone. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się zmian zwyrodnieniowych, co dla samego pacjenta jest bardzo uciążliwe z powodu silnego bólu. Zdaniem specjalistów utrata choćby 10 kilogramów jest w stanie odsunąć w przyszłość termin operacji o jakieś 10 lat. Jeśli mamy większą nadwagę, wtedy warto udać się na konsultację do dietetyka.
Złamana noga lub ręka
Jeśli w dzieciństwie przynajmniej dwa razy złamaliśmy nogę lub rękę, jesteśmy znacznie bardziej narażeni na bóle stawów. Dzieje się to z powodu niedostatecznie dobrze rozwiniętych albo zniekształconych w wyniku urazów stawów, które znacznie szybciej się zużywają. Aby temu zapobiec, warto codzienne uprawiać niezbyt forsującą aktywność fizyczną. Nieruszane stawy są niedożywione, efektem czego jest ich zmniejszona elastyczność, pojawiają się braki mazi stawowej i płynów fizjologicznych.
Możliwości do uprawiania sportów jest na szczęście naprawdę wiele. Może to być joga, pilates, rozciąganie czy też wodny aerobik.
Stres
W sytuacjach stresowych dochodzi do zwiększenia napięcia mięśniowego, czego efektem jest przeciążenie stawów. Nadnercza zaczynają produkować zwiększoną ilość hormonów kortykosteroidowych, które wpływają na zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych, ukrwienie stawów i zmniejszoną produkcję kwasu hialuronowego, który jest szczególnie istotny z uwagi na płyn stawowy. Dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie wyeliminować stresów ze swojego życia, wówczas zacznijmy regularnie wykonywać ćwiczenia relaksacyjne.
Leki przeciwzakrzepowe
Jeżeli na stałe zażywamy leki przeciwzakrzepowe, również możemy doświadczyć bólu stawów. W sytuacji, gdy dolegliwości pojawiły się w momencie, kiedy zaczęliśmy stosować preparaty, warto powiadomić o tym fakcie lekarza, który powinien zmniejszyć dawkę albo całkowicie zmienić lek.