Jak powiedzieć dziecku, że jest adoptowane?

Małe dzieci bardzo lubią, gdy rodzice opowiadają historię ich przyjścia na świat. W rodzinach naturalnych nie jest to problemem dla rodziców, którzy dokładnie pamiętają pierwsze dni życia swojego maleństwa, pokazują dziecku zdjęcia, filmy.

Jednak jak poradzić sobie w sytuacjach, gdy jesteśmy rodzicami adopcyjnymi? Jak powiedzieć dziecku, że zostało przysposobione?

Ludzie dorośli często na własne życzenie komplikują różne sprawy. Rozmawiając z dziećmi o trudnych sprawach wielokrotnie sami gmatwają problem i mówią dziecku zbyt wiele rzeczy, które tak naprawdę są niepotrzebne.

Dla dziecka w wieku przedszkolnym wystarczy bardzo proste wyjaśnienie, np. „Bardzo pragnęliśmy z tatusiem mieć dziecko, dlatego odwiedziliśmy dom dziecka i tam spotkaliśmy ciebie. Zabraliśmy cię do naszego domu i bardzo cię pokochaliśmy. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy tak cudownego synka.” Taka odpowiedź na pewno zaspokoi chociaż w pewnym stopniu ciekawość dziecka, a jeśli będzie miało jakieś wątpliwości, na pewno samo zapyta. Najważniejsze jest to, aby bardzo kochać dziecko i nigdy nie dać mu powodów, aby czuło się gorsze od innych dzieci. Jeśli damy mu miłość, czułość i troskę, taka rozmowa na pewno będzie łatwiejsza i nic nie zmieni w naszych relacjach.

Wraz z upływem lat, gdy dziecko będzie dorastało i będzie coraz więcej rozumieć, na pewno temat ten wróci we wspólnych rodzinnych rozmowach. Dziecko będzie chciało znać więcej szczegółów, a jego pytania mogą czasem być naprawdę trudne, dlatego rodzice adopcyjni powinni wykazać się ogromną dojrzałością i otwartością.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.