Jak oddać dziecko do adopcji?

Aby można było oddać dziecko do adopcji, jego biologiczni rodzice muszą wyrazić na to zgodę, aby mogło zostać przysposobione przez osobę adoptującą.

Gdy owa decyzja zostanie podjęta, jeszcze przed urodzeniem się dziecka rodzice mogą zgłosić się w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym. Dokonuje się tzw. zgody blankietowej (anonimowej), która określa, że osoba oddająca dziecko w przyszłości nie podejmie się poszukiwań malucha, którego oddała do adopcji.

Kiedy?

Rodzice mogą wyrazić zgodę na przysposobienie malucha nie wcześniej niż po sześciu tygodniach od jego narodzin. Przed tym terminem nie ma możliwości oddania do adopcji, pomimo wcześniejszej deklaracji.

Zanim dziecko przyjdzie na świat i gdy jego biologiczni rodzice są całkowicie zdecydowani na oddanie smyka do adopcji, należy zgłosić się do ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, gdzie konieczne jest wypełnienie wstępnej deklaracji o adopcji  i wyrażeniu zgody, aby po urodzeniu noworodek przebywał na oddziale pre-adopcyjnym albo w rodzinie zastępczej, aż w sądzie zapadnie prawomocny wyrok o zrzeczeniu się praw rodzicielskich.

Generalnie ośrodki pomagają rodzicom przebrnąć przez skomplikowane procedury, jednocześnie pilnując, aby wszystkie potrzebne formalności były należycie dopełnione.

jak-oddac-dziecko-do-adopcji

W szpitalu

Zaraz po porodzie można złożyć pisemny wniosek o pozostawienie malucha na oddziale szpitalnym. Potrzebne będzie wyrobienie aktu urodzenia maluchowi, dlatego rodzice dziecka będą proszeni o podanie swoich danych. W przypadku dziecka, którego ojciec jest nieznany, potrzebne będą jedynie dane matki. W takiej sytuacji kobieta ma prawo wystąpić do urzędu stanu cywilnego o niemeldowanie dziecka pod jej adresem zamieszkania.

Jeśli biologiczni rodzice z uwagi na planowaną adopcję nie nadadzą maluchowi imienia, zrobi to urzędnik w urzędzie stanu cywilnego.

W sądzie

Po upływie sześciu tygodnia od narodzin dziecka matka lub rodzice biologiczni składają wniosek do sądu o zrzeczenie się praw do noworodka. Odbywa się to w miejscu zamieszkania rodziców/matki. Do sądu należy przynieść ze sobą dowód osobisty oraz akt urodzenia się dziecka.

Jeśli dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego albo ojciec uznał w urzędzie swoje ojcostwo, wtedy decyzję o adopcji muszą wyrazić oboje rodzice. Jeśli zaś matka nie pozostaje w związku małżeńskim albo jej partner nie uznał dziecka, wówczas potrzebna będzie jedynie pisemna zgoda matki.

W świetle polskiego prawa nie ma możliwości oddania dziecka pod przymusem. W chwili, gdy dokonujemy w sądzie zrzeczenia się praw, trzeba być w pełni świadomym, co w praktyce oznacza, że niedopuszczalne są sytuacje, gdy dziecko oddaje się do adopcji, pozostając pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających zakłócających zdrowe myślenie.

Oceń

One Response

  1. kamila 5 listopada 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.