Jak postępować z dzieckiem cierpiącym na ADHD?

ADHD jest to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń rozwoju u dzieci w wieku szkolnym. Dziecko z ADHD ma poważne zaburzenia koncentracji, jest zbyt impulsywne oraz nadpobudliwe. Jeśli rodzice nie będą właściwie postępować z dzieckiem cierpiącym na ADHD mogą je bardzo skrzywdzić, dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze musisz zrozumieć, że twoje dziecko nie jest niegrzeczne, jego zachowanie jest wynikiem odmiennej pracy mózgu, a nie złośliwości. Nie można obwiniać dziecka z ADHD, wmawiać mu, że jest gorsze, nieznośne itd. Dziecko z ADHD odbiera bodźce zewnętrzne prawidłowo, jednak nie może ich uporządkować, dlatego często jest chaotyczne, szybkie i nieprzewidywalne.

Po drugie pamiętaj, że dziecko z ADHD zazwyczaj nie ma poczucia obowiązkowości i często nie kończy tego, co zaczyna, rozpoczynając kolejną rzecz. Nie denerwuj się na dziecko i nie krzycz, ale postaraj się nauczyć je, aby kończyło rozpoczęte przez siebie zadania. Dawaj mu jasne i przejrzyste komunikaty, tak, aby dobrze cię zrozumiało. Jeśli w dzieciństwie nauczy się obowiązkowości z pewnością ułatwi mu to dalsze życie.

Po trzecie powinieneś wiedzieć, że dziecko z ADHD często cierpi na niskie poczucie własnej wartości i czuje się gorsze od innych. Musisz zrobić wszystko by motywować swoje dziecko, wspierać je i doceniać jego każdy nawet najdrobniejszy sukces. Nigdy nie krytykuj dziecka, nie oskarżaj i nie porównuj do innych dzieci, bo możesz mu wyrządzić w ten sposób poważną krzywdę psychiczną. Opiekując się dzieckiem z ADHD musisz stać się rodzicem kochającym, wyrozumiałym, cierpliwym, ale też konsekwentnym.

 

Jak postępować z dzieckiem cierpiącym na ADHD – wideo porady

Jak radzić sobie z dzieckiem mającym ADHD?

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.