Mimo, że nasz organizm potrafi samodzielnie oczyszczać się z toksyn i chronić przed szkodliwymi substancjami, to jednak warto przyjść mu z pomocą i przyspieszyć cały ten proces.
Dzisiaj podpowiadamy, jak oczyścić organizm z toksyn.
Szkodliwe substancje a kondycja organizmu
Dla naszego zdrowia bardzo niekorzystne są wszelkie związki chemiczne zawarte w środowisku, takie jak spaliny, mikrocząsteczki gum, farby, kleje i lakiery czy żywności, np. barwniki, konserwanty. Pomimo, że dla ludzkiego oka są one niezauważalne, a także nie czujemy ich smaku, to jednak zbierają się w naszym organizmie i bardzo niekorzystnie na niego wpływają. Sprawiają, że następuje spadek odporności, a my sami jesteśmy bardziej podatni na zachorowania.
Wszelkie substancje toksyczne trafiają do naszego organizmu poprzez skórę, płuca czy układ pokarmowy. Kiedy jest ich dużo, wówczas narządy odpowiedzialne za oczyszczanie nie radzą sobie z ogromem pracy (wątroba, nerki, płuca, jelita, skóra). W sytuacji, gdy dochodzi do tego zła dieta albo niedostateczna ilość ruchu na świeżym powietrzu, nasza kondycja jest jeszcze słabsza. Konsekwencją tego jest złe samopoczucie, osłabienie, zaparcia, wzdęcia, kłopoty ze snem i z koncentracją.
Przeciwwskazania
Kuracji oczyszczającej nie mogą stosować kobiety ciężarne, diabetycy czy osoby z chorobami nerek, a także ci, którzy borykają się z przewlekłymi schorzeniami. Istotne jest również to, że detoksu nie można rozpoczynać zaraz po przebytej chorobie czy zatruciu pokarmowym. Wówczas najważniejsze jest wzmocnienie organizmu, a potem zabranie się za jego oczyszczanie.
Błonnik
O zaletach błonnika mówi się coraz więcej. To włókno pokarmowe, które dostarczane w ilości 30-40 gram dziennie zapobiega zaparciom. Stymulacja produkcji śliny gwarantuje rozdrobnienie pokarmu, przez co proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej. Oczyszcza kosmki jelitowe i odbudowuje błonę śluzową jelit. Usprawnia ich perystaltykę, co korzystnie wpływa na regularność wypróżnień. Wchłania wodę, przez co redukuje się problem kłopotów z oddaniem stolca.
Błonnik oczyszcza, organizm z toksyn, wręcz wymiatając je z niego. Usuwa również niestrawione resztki pokarmu, które mogłyby stać się przyczyną stanów zapalnych jelit.
Jest polecany dla osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Dania zawarte w błonnik wymagają od nas dłuższego przeżuwania, zatem zjadamy mniej. Dodatkowo umiejętność wchłaniania wody sprawia, że zwiększając swoją obecność wypełnia żołądek i na długo daje uczucie sytości.
Ochrona
Aby zmniejszyć ilość szkodliwych substancji trafiających do naszego organizmu, należy:
- jeść produkty jak najmniej przetworzone,
- kupować żywność z upraw ekologicznych,
- wybierać tylko te produkty, które zawierają najmniej środków konserwujących i ulepszających,
- kupować produkty o krótkim terminie ważności,
- nie używać do smażenia dwa razy tego samego oleju,
- ograniczyć żywność w puszkach na rzecz mrożonek albo artykułów suszonych,
- unikać spożywania warzyw i owoców, których uprawa znajduje się blisko ruchliwej drogi.