Jak długo bezpiecznie używać kosmetyków?

termin ważności kosmetyków

Jak długo bezpiecznie używać kosmetyków?

Zastanawiasz się, jak długo możesz przechowywać dany kosmetyk i spokojnie z niego korzystać, bez obaw o to, że Ci zaszkodzi, bo np. się popsuł? Dzisiaj mamy dla Ciebie kilka informacji odnośnie do tego, w jaki sposób zadbać o to, aby używać jedynie bezpiecznych kosmetyków.

Na opakowaniu wszystkich kosmetyków znajdują się daty przydatności, które mówią nam, jak długo można przechowywać produkt, który jest zamknięty fabrycznie, hermetycznie. Po otworzeniu opakowania trwałość każdego kosmetyku skraca się w sposób dość drastyczny, o czym nie wolno zapominać, gdyż zbyt długo przechowywany może nawet niekorzystnie wpłynąć na skórę, podrażnić ją czy wywołać alergię. Poniżej omawiamy różne typy kosmetyków i wyjaśniamy, jak długo można ich bezpiecznie używać. Zapraszamy do lektury!

Jak długo można bezpiecznie używać kosmetyków?

  • Kremy do twarzy

Produkty te zawierają w swoim składzie z reguły mało konserwantów, za to wiele łatwo psujących się składników, takich jak wyciągi ziołowe czy lecytyna. W związku z tym najbezpieczniej będzie stosować je po otwarciu maksymalnie przez 3 miesiące.

Jeżeli masz krem trwalszy, z dużą ilością konserwantów, możesz go używać do 6 miesięcy, jednak pamiętaj, aby chronić krem przed dostępem bakterii! Zawsze zanim zanurzysz palec w słoiczku, umyj ręce, ewentualnie nabieraj krem szpatułką i myj ją po każdym użyciu.

  • Kremy do opalania

Nie przechowuj ich do kolejnego sezonu wakacyjnego i wyrzucaj je zaraz po wakacjach. Szybko jełczeją, a w takiej formie mogą zaszkodzić skórze. Poza tym filtry słoneczne szybko ulegają rozkładowi, stąd używanie kremu traci zupełnie sens.

Używając kremów na plaży, pilnuj, aby nie leżały w pełnym słońcu, gdyż to dodatkowo skróci ich żywotność.

  • Aerozole

Aerozole można stosować dość długo, bo nawet 2-3 lata, co wynika z faktu, że zawarte w nich sprężające substancje wykazują właściwości bakteriobójcze. Jeżeli jednak opakowanie straci szczelność, produkt może zepsuć się szybciej.

Aby przedłużyć żywot aerozoli, należy dbać o szczelność opakowania, nie przechowywać ich w wilgotnych miejscach i chronić przed mechanicznym uszkodzeniem.

  • Szminki, podkłady i cienie

Kosmetyki, które mają stałą lub pudrową konsystencję mają dłuższą trwałość niż kosmetyki w płynie. W związku z tym podkłady w kompakcie oraz w kamieniu czy pudry sypkie można używać do 2 lat, z kolei płynne błyszczyki i podkłady do roku.

Aby przedłużyć trwałość tych kosmetyków, warto szczelnie zamykać opakowania i regularnie myć pędzle czy aplikatory.

  • Tusze do rzęs

Ich trwałość wynosi około roku, po tym czasie zresztą raczej nie będzie się już nadawał do użytku, gdyż zawartość tubki po prostu wyschnie.

Nie warto próbować przedłużać im żywotu, a w ogóle głupotą jest częsty pomysł polegający na dolewaniu do tuszu wody z kranu. Takie postępowanie grozi bowiem infekcją oczu i przyspiesza rozkład kosmetyku.

* * *

W przypadku kosmetyków jednorazowego użytku, takich jak kapsułki, ampułki, plastry pod oczy itp. data ważności z opakowania nie zmienia się. Podobnie jest w przypadku kosmetyków w opakowaniach airless, do których nie ma dostępu ani powietrze, ani bakterie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.