Jak być autorytetem dla dziecka?

Głównym zadaniem rodziców jest wprowadzenie dziecka w sztukę, jaką jest życie. Początki zawsze bywają trudne, zaczynając od nauki chodzenia, mówienia, a w późniejszych latach pisania, czytania etc.

Należy również pamiętać o czymś ważnym a jednocześnie wydawałoby się, że banalnym, mianowicie dziecko, w początkowym okresie swego życia, bierze przykład z najbliższych mu osób, którymi są rodzice. To na rodziców nałożony jest obowiązek nauczenia swej pociechy odróżniania dobra od zła oraz wykształcenia w nim podstawowych cech, które w przyszłości ukształtują jego osobowość i charakter.

Jak wychowywać dziecko?

Obecnie z każdej strony młodzi rodzice “bombardowani” są poradami dotyczącymi wychowania dziecka. Prasa kobieca, telewizja i billboardy mówią o tym jak postępować z synem, czego nie wolno córce i jak bezstresowo wychowywać podopiecznych. Obecnie rodzicielstwo stało się bardzo modne, ponadto rodzice decydują na jaką ścieżkę skierują wychowanie dziecka.

Rodzicielstwo bliskości, czy wspomniane wcześniej bezstresowe wychowanie, a może po swojemu – kary, nagrody, zakazy i nakazy. Niestety ciężko znaleźć konkretną informacje odnośnie budowania autorytetu u dziecka, a jest to przecież podstawą w staraniach o dobre relacje między rodzicem a dzieckiem.

Początki są najważniejsze

Autorytet najłatwiej buduje się wśród trzy i czterolatków, albowiem dla dzieci w tym wieku, mama i tata są najważniejszymi osobami na świecie. Dzieje się tak ponieważ w tym okresie dzieci i rodziców łączy bardzo silna więź emocjonalna. Później zaczynają się schody. Kiedy wasza pociecha idzie do przedszkola, a później szkoły, gdzie zaczyna poznawać nowe dzieci, ma do czynienia z różnymi zachowaniami. Nierzadko zauważa, że rodzice nie są tacy idealni, widzi różnice w wyglądzie i ubiorze. Na tym etapie przekonacie się, że warto budować z dzieckiem dobre relacje, które staja się podstawą rodzicielskiego autorytetu.

Wzajemny szacunek

Wielu rodziców myli szacunek ze strachem. Nie trzeba się kogoś bać aby go szanować, powiem nawet więcej, zazwyczaj strach skutkuje zupełnie odwrotnym zachowaniem. Pokazując dziecku, ze macie nad nim władze i powtarzając, że nie ma prawa głosu, ponieważ jest tylko dzieckiem, nigdy nie zyskacie szacunku. Autorytetem można nazwać liczenie się ze zdaniem rodziców szukaniem ich akceptacji. Rodzice przede wszystkim nie powinni się poddawać. Dzieci szukają autorytetów przede wszystkim w swym najbliższym otoczeniu, najczęściej wśród rówieśników, którzy pokazują jak się zachowywać, w co się ubierać i jak mówić. Przed rodzicami stoi nie lada wyzwanie, któremu muszą sprostać. Pytanie brzmi – jak to zrobić? Poniżej podaje kilka wskazówek, które pomogą wam stać się autorytetem dla dziecka.

dziecko-i-matka

  • Nie okłamuj dziecka. Dzieci są sprytniejsze niż Ci się wydaje i od razu wyczują kłamstwo. Jeśli trudno Ci powiedzieć prawdę, zrób to w taki sposób, aby maluch to zrozumiał.
  • Jeżeli popełnisz błąd, to miej odwagę przyznać się do niego. Nie odwracaj kota ogonem, mówiąc, że nic się nie stało. Poproś malucha o wybaczenie. Pamiętaj, że małe dzieci potrafią przebaczać. Ponadto dziecko zobaczy, że dorośli też popełniają błędy i umieją się do nich przyznać.
  • Naucz dziecko, że z każdego złego uczynku są wyciągane konsekwencje. Dziecko poznaje wówczas trudną sztukę przewidywania.
  • Ważną rzeczą jest dotrzymywanie obietnic. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, to nie obiecuj.
  • Każdy rodzic powinien codziennie znaleźć czas na rozmowę z dzieckiem. Jeśli maluch zobaczy, że interesujesz się jego życiem – w razie problemów przyjdzie z nimi do Ciebie.
  • Bez względu na wszystko, zawsze okazuj dziecku uczucia, mów jaki jest dla Ciebie ważny, przytulaj go, mów i pokazuj, ze go kochasz.
  • Pokaż mu swoje zainteresowania, może akurat coś mu się spodoba. Staraj się go czymś zainteresować i wspierać go w tym co robi.

Relacje rodziców

Dzieci są znakomitymi obserwatorami, zatem od razy zauważą jeśli między mamą i tatą będzie coś nie tak. Pamiętaj, że widząc jak się kłócicie straci do was szacunek, albowiem to wy wpajaliście mu wcześniej, że należy być miłym i dobrym dla innych. Taka sytuacja może sprawić, ze maluch straci do was szacunek i zaufanie.

Nie masz prawa uderzyć dziecka

Niegdyś twierdzono, że autorytet można zyskać jedynie dzięki dyscyplinie i pełnemu posłuszeństwu. Poprzez zastraszanie dziecka można wymusić odpowiednie zachowanie, jednakże od tamtej pory, maluch będzie myślał, że agresja jest sposobem na rozwiązywanie problemów. Ponadto zamiast szacunku i zaufania u dziecka przeważać będą negatywne emocje, m.in. lęk, strach, a nawet nienawiść.
Zyskanie zaufania oraz bycie autorytetem dla własnego dziecka wymagają sporo czasu i cierpliwości. Wiedzcie jednak, że warto wiele poświęcić, aby później stać się przyjaciółką swej córki i kumplem dla swego syna.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.