Domowe środki czyszczące

Według organizacji GrrenOptons można wyróżnić 8 podstawowych produktów, które można wykorzystywać jako domowe środki czyszczące, zaoszczędzając tym samym znaczną ilość pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, by je łączyć (o czym dowiesz się później).

Oto domowe środki czyszczące, które są niezawodne i łatwo dostępne:

1. Proszek do pieczenia
2. Boraks
3. Destylowany ocet (zazwyczaj najlepiej działają ocet biały lub jabłkowy)
4. Nadtlenek wodoru
5. Cytryna (lub sok z cytryny)
6. Oliwa z oliwek (tańsze gatunki również dobrze działają)
7. Mydło
8. Soda oczyszczona

Na pewno nie potrzebujesz wszystkich tych składników, ale są one podstawą domowego przybornika do czyszczenia. Istnieją jeszcze inne godne polecenia, takie jak na przykład płyn do mycia naczyń, ale te zupełnie ci wystarczą. W większości tych przypadków będziesz potrzebował butelki z rozpylaczem, ale nie jest to koszt większy niż kilka złotych (możesz też wykorzystać butelkę po czymś).

Czas na czyszczenie!

Teraz kiedy masz składniki bazowe, masz do wyboru mnóstwo wariacji i możliwości kombinacji tych składników. Nie musisz jednak czuć się zdezorientowany. Poniżej znajdziesz podział na domowe środki czyszczące i to, co najlepiej nimi czyścić. Zawsze też możesz eksperymentować z pomiarami i proporcjami, aż znajdziesz najlepsze dla siebie produkty czyszczące.

Uniwersalne środki czyszczące

Jeśli sprzątasz i chcesz od razu wyczyścić kilka brudnych powierzchni, wybierz niektóre z tych tanich, domowych i uniwersalnych środków. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w szmatkę.

 • Sporządź uniwersalny środek czyszczący wykorzystując 2 łyżki boraksu zmieszane z 2 szklankami gorącej wody. Przelej do butelki ze sprayem.
 • Połącz jedną część octu i jedną część wody w butelce ze sprayem. Możesz to wykorzystać praktycznie do wszystkiego, tylko nie do przedmiotów wykonanych z granitu lub wapienia.
 • Podobnie do powyższej mieszaniny, możesz również wymieszać alkohol z octem i wodą.
 • Wymieszaj ¼ szklanki sody oczyszczonej, ½ szklanki boraksu, ½ szklanki octu i 1 szklankę wody do uzyskania ogólnej czystości powierzchni w domu.
 • Połącz ½ łyżeczki mydła z odrobiną płynu do mycia naczyń i 2 szklankami gorącej wody. Wstrząśnij w butelce ze sprayem, aż powstanie piana, co znaczy, że soda się rozpuściła.
 • Uwaga: Oto przepis na domowy płyn do mycia naczyń, dla dodatkowych oszczędności!
  Wymieszaj 1 część sody, 1 część boraksu, 1 część wody i 1 łyżeczkę soku z cytryny lub pomarańczowego olejku na szklankę detergentu. Przechowuj w szczelnie zamykanym naczyniu.
 • Dla sporządzenia mocno czyszczącego środka uniwersalnego wymieszaj 1 łyżkę amoniaku, 1 łyżkę proszku do prania oraz 2 szklanki wody w butelce z rozpylaczem.

Sprzątanie łazienki

Do czyszczenia wanny, wsyp ½ szklanki wody do miski i dodaj tyle płynu do mycia naczyń, by uzyskać konsystencję lukru. Nałóż tę mieszaninę na gąbkę i umyj powierzchnię.

Uwaga: Dodaj 1 łyżeczkę gliceryny do mieszaniny i przechowuj ją w szczelnie zamkniętym słoju, by utrzymać preparat w stanie wilgoci. W przeciwnym razie po prostu zrób go tyle, ile potrzebujesz w danej chwili.

 • Wlej ¼ szklanki wybielacza do muszli klozetowej i wyczyść szczotką.
 • Aby wyczyścić kabinę prysznicową, zasłony prysznicowe, płytki i fugi, rozcieńcz ¾ szklanki chloru w szklance wody. Pamiętaj, by dokładnie spłukać.
 • Do usuwania plam z rdzy i osadów z twardej wody zastosuj ocet lub sok z cytryny i zostaw na powierzchni na tak długo, aż plama zniknie. Spłucz i powtórz w razie potrzeby.

Czyszczenie szklanych powierzchni

 • Napełnij butelkę z rozpylaczem wodą i dodaj 1 kroplę płynu to mycia naczyń oraz 1 łyżeczkę amoniaku. Wstrząśnij dobrze i czyść okna i lustra gazetą, by uniknąć pozostawiania włókien z tkanin i ręczników papierowych.
 • Wymieszaj ¼ do ½ łyżeczki płynnego detergentu, 3 łyżki octu i 2 szklanki wody w butelce z rozpylaczem. Również wyczyść szyby i lusterka gazetą, by uniknąć kłaczków.
 • ½ szklanki amoniaku wymieszaj z 2 szklankami alkoholu, 1 łyżeczką płynu do mycia naczyń i szklanką wody.

Czyszczenie dywanów i podłóg

 • Dla usunięcia śladów zarysowań rozpuść ½ szklanki sody w wiadrze w ciepłej wody i umyj podłogę za pomocą mopa.
 • Dywany i tapicerki posyp mąką kukurydzianą, sodą lub skrobią kukurydzianą na suchą powierzchnię i usuń.
 • By sporządzić piankę do czyszczenia dywanów, wymieszaj ¼ szklanki mydła w płynie na bazie naturalnego oleju z 3 łyżkami lub więcej wody. Wcieraj mieszaninę za pomocą szmatki na problemowy obszar, a po skończeniu dobrze spłucz wodą.
 • Napełnij wiadro ciepłą wodą i wlej ¼ szklanki octu. Następnie dodaj 15 kropli ulubionego olejku eterycznego. Stosuj na płytki ceramiczne, winylowe, laminat i parkiety.
 • By usunąć ciężkie zabrudzenia, takie jak wycieki smaru, plamy z ziemi itp., napełnij wiadro ciepłą wodą i wlej ½ szklanki octu, 2 łyżki płynnego mydła albo płynu do mycia naczyń i 15 kropli olejku. Aby zwiększyć moc dezodorującą i czyszczącą, dodaj jeszcze ¼ szklanki sody oczyszczonej. Pamiętaj spłukać powierzchnię po zastosowaniu tego środka!

Środki czyszczące do kuchni

 • Posyp sodą oczyszczoną czystą, wilgotną gąbkę albo szmatkę i wyszoruj powierzchnie kuchenne do czysta. Możesz również zmieszać 5 łyżek sody oczyszczonej i 1 litr gorącej wody aż do rozpuszczenia sody. Przelej tę mieszaninę do butelki z rozpylaczem i stosuj na blaty.
 • By wyczyścić piekarnik, wlej wodę na dno i dodaj sodę. Odstaw na całą noc, a następnie wyszoruj piekarnik do czysta za pomocą płynu do mycia naczyń.
 • Do wyczyszczenia piekarnika wymieszaj w butelce z rozpylaczem 2 łyżki płynnego mydła i 2 łyżki ciepłej wody. Sprayem spryskaj piekarnik i pozostaw na 20 minut przed rozpoczęciem szorowania.
 • Wymieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej z litrem ciepłej wody do zewnętrznego i wewnętrznego wyczyszczenia lodówki.- By wyczyścić kuchenkę mikrofalową, wymieszaj ¼ szklanki octu i 2 szklanki wody. Wlej do miski i podgrzewaj w kuchence mikrofalowej przez około 3 minuty. Pozostaw na 3 minuty, po czym wytrzyj ścianki czystą, wilgotną gąbką. Para z octu i wody zmiękczy zabrudzenia i pozwoli je łatwiej usunąć. Potem wytrzyj wnętrze kuchenki czystą ściereczką.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.