Co warto zwiedzić w Meksyku?

meksyk

Co warto zwiedzić w Meksyku?

Meksyk zdumiewa swoją różnorodnością. Można tu spotkać starożytne budowle Azteków, ukryte w gęstej, tropikalnej dżungli. Sąsiadują ze sobą ośnieżone wulkany, pustynie i wielkie wąwozy. Architektura miasta łączy indiańską, jak i hiszpańską tradycję. A wszędzie rozlega się dźwięczna muzyka mariachis.

Stolica tego kraju jest jedną z największych na świecie. To właśnie w niej mieszka 25 milionów ludzi. Co wpływa na wyjątkowość tego miejsca? Kolorowe restauracje, zachwycające świątynie, parki i pałace.

Coś z historii…

Miasto Meksyk powstało na ruinach azteckiej metropolii Tenochtitlan. Leżała na wyspach połączonych kanałami. Z tamtych czasów pozostały jedynie fundamenty świątyń. Podczas prac archeologicznych znaleziono olbrzymi kamienny dysk Bogini Księżyca, który zdaniem Indian był centrum wszechświata.

Sercem miasta jest plan Konstytucji. Przed wiekami stały tu piramidy. Dziś jego ozdobą stał się plac Narodowy, siedziba kancelarii prezydenta Meksyku oraz Katedra Metropolitana. To największa i zarazem najstarsza świątynia chrześcijańska w Ameryce Południowej. Misterne ornamenty, ozdobne kolumny i anioły na fasadzie przykuwają wzrok. Zachwyt wzbudza mroczne wnętrze katedry ze złoconym ołtarzem Trzech Króli.

Im dalej od centrum, tym uliczki stają się coraz bardziej splątane. Mnóstwo tu kolorowych kamieniczek udekorowanych szyldami i błyskotkami. Turysta kieruje się do parku Chapultepec, który położony jest na wzgórzach, pośrodku którego znajduje się jezioro.

Nie można nie zwiedzić będąc w Meksyku Narodowego Muzeum Antropologii. To tam znajduje się słynny kalendarz Azteków. W Pałacu Sztuk Pięknych można obejrzeć dzieła słynnego malarza – Diego Rivery. inny charakter ma niebieski Dom Fridy Kahlo. Frida była żoną Rivery, która przez lata cierpiała z powodu choroby. Jej autoportrety opowiadają o wielkim bólu i cierpieniu.

Piramidy Słońca i Księżyca

Niedaleko stolicy znajduje się Teotihuacan, co w języku Indian oznacza miejsce, w którym ludzie stają się bogami. To wielkie miasto powstało w III wieku p.n.e. Zostało odnalezione przez Azteków i uznane za święte. Ich zdaniem bogowie złożyli tu siebie w ofierze, by wprawić w ruch Słońce. Najstarszymi budowlami są piramidy Słońca i Księżyca. Naukowcy do dziś zastanawiają się, jak zostały wzniesione bez użycia metalowych narzędzi, dźwigów i ciężkiego sprzętu. Na Piramidę Słońca może wejść, pokonując 248 schodków.

Chihuahua

Barranca del Cobre, ChihuahuaTo właśnie tu przebiega jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych, która prowadzi do Los Mochis nad Pacyfikiem. Wiedzie przez Wąwóz Miedzi,mija kaniony z rwącymi potokami, przepaści i górskie szczyty spowite w chmurach. Z okien pociągu widać też pustynie, zapomniane osady i lazurowe jeziora.

Wulkany

Wulkan Citlaltépetl (Pico de Orizaba)Mieszkańcy stanu Michoacan do dziś opowiadają historię, jak 69 lat temu na ich oczach wyrósł wulkan. Pewnego dnia wieśniak zobaczył szczelinę, z której wydobywał się ogień. Nagle ziemia uniosła się pod jego stopami. Mężczyzna uciekł i opowiedział o tym napotkanym przez siebie ludziom. Tydzień później stał w tym miejscu wysoki na 150 metrów wulkan. Choć ludzie uratowali się, to jednak wioski uległy zniszczeniu. Ocalała tylko kamienna fasada i wieża kościoła.

Mariachis

To muzyka kojarzona z Meksykiem.Słowo „mariachi” pochodzi od świąt maryjnych, na których grały kapele ludowe. Ich piosenki podbiły świat. Ta muzyka i piękno Meksyku zostają w pamięci na wiele, wiele lat.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.