Co kupić przed przybyciem kota do domu?

Przybycie nowego zwierzaka do naszego domu to bardzo emocjonujący dzień. Warto dobrze go zaplanować tak, aby niczego mu nie zabrakło, a wówczas nie będziemy mieć kłopotów.

Poniżej przedstawimy Wam kilka akcesoriów, które są potrzebne przy wprowadzaniu kota, a niektóre z nich nawet konieczne.

Kuweta

Kuweta to niezbędny gadżet w każdym kocim domu. Do wyboru jest wiele modeli – kryte, otwarte, z podwójnym dnem i tak dalej (więcej na ten temat tutaj: ) . Pozostaje tylko kwestia jej ustawienia: najlepiej wybierz zaciszne miejsce, które będzie łatwo dostępne dla kota. Koty w przeciwieństwie do psów bardzo nie lubią gdy ktoś przeszkadza im w toalecie, skrzętnie zakopują swoje odchody, co jest pozostałością po ich przodkach, którzy musieli ukrywać swoją obecność przed konkurencją. Pamiętaj aby jedzenie i kuweta były od siebie oddalone, gdyż koty to bardzo czyste zwierzęta i bliskość odchodów może zniechęcić je do jedzenia lub też mogą zacząć wypróżniać się poza swoją toaletą. Jeśli masz w domu więcej niż jednego kota pamiętaj o zasadzie: jedna kuweta na jednego kota plus jedna dodatkowa. W wielopiętrowym domu powinieneś ustawić kuwety na wszystkich piętrach, szczególnie jeśli masz starszego kota, gdyż może on zwyczajnie nie zdążyć do dalekiej kuwety.

Ważną kwestią jest również żwirek w kuwecie. Do wyboru jest wiele rodzajów: bentonitowe, sylikonowe czy z innych materiałów. My najbardziej polecamy żwirki sylikonowe, ponieważ najlepiej wchłaniają zapachy, można je spłukiwać wodą i spuszczać w toalecie. Nigdy nie wybieraj żwirków zapachowych (szczególnie cytrusowych, których koty nienawidzą), gdyż koty niechętnie z nich korzystają. Warto mieć również łopatkę z sitkiem do żwirku, dzięki czemu będziemy mogli wybierać odchody nie marnując przy tym żwirku.

Miski na jedzenie i picie

Każdy kot powinien  mieć swój własny zestaw co najmniej dwóch misek: jedną na picie i jedną na jedzenie. Najlepszym wyborem jest stal nierdzewna lub ceramika (która niestety może łatwo się stłuc przy upadku), natomiast plastik przesiąka zapachem i może być alergenem dla wielu zwierząt. Pamiętaj, że miska powinna być na tyle szeroka aby wibrysy kota się w niej mieściły i nie ocierały o brzegi, gdyż jest to dla niego nieprzyjemne. Miski powinny stać w bezpiecznym, spokojnym miejscu. Jeśli masz w domu psa, upewnij się, że nie ma dostępu do jedzenia kota, możesz postawić je na przykład na stole lub krześle.67

Legowisko

Większość kotów śpi w łóżku swoich właścicieli, jeśli jednak nie życzysz sobie dodatkowych lokatorów, będziesz musiał zaopatrzyć zwierzę w legowisko. Najpopularniejsze są legowiska z wysokimi ściankami i dachem, do których koty chętnie wchodzą. Możesz zdecydować się również na odkryte, jednak zawsze wybieraj takie, z którego można zdjąć pokrycie w celu wyprania. Legowiska zapewnią kotu ciepło i bezpieczeństwo. Jeśli kot nie chce z niego korzystać możesz spryskać je kocimiętką lub położyć w nich jakiś smakowity kąsek albo też ulubioną zabawkę. Koty bardzo starannie dobierają sobie miejsce snu, dlatego też mogą ignorować nawet najdroższe i najpiękniejsze domki, wybierając starą poduszkę lub fotel. Gdy znajdzie ulubione miejsce, bardzo ciężko będzie je od niego odzwyczaić.

Drapak

Drapak zapobiega niszczeniu mebli i sprzętów. Na rynku dostępne są modele owinięte liną sizalową, które są dużo lepsze od tych pokrytych wykładziną, która przypomina meble i może wprowadzić kota w błąd. Drapak powinien być stabilny, w miarę możliwości duży i dostosowany do rozmiarów kota. W większości przypadków zwierzęta szybko orientują się do czego służy drapak i nie niszczą mebli, dlatego warto od razu pokazać go kotu, zanim poza nasze meble. Nie wybieraj modeli używanych, gdyż kot może być zniechęcony zapachem innego zwierzęcia. Więcej na temat drapaków znajdziecie tutaj: .

Zabawki

Zabawa dla domowego kota to jedna z podstawowych form rozrywki, której nie można pomijać. Na rynku dostępne jest mnóstwo zabawek, które z pewnością spodobają się kotu, jednak pamiętaj, że koty najczęściej wybierają najprostsze rozwiązania: maluchy będą bawić się nawet kulką z papieru. Jedna z ulubionych kocich zabaw to łapanie kawałka sznurka przymocowanego do patyka, w taki sposób można zabawiać kota siedząc na fotelu i oglądając telewizję. Koty uwielbiają też zabawy w wannie: umieść w niej piłeczki ping-pongowe i wspaniała zabawa gotowa! Zwierzaki te przepadają także za pudełkami, co jakiś czas postaw na środku pokoju kartonowe pudełko lub torbę, w której kot będzie mógł posiedzieć lub pobawić się. Niektóre koty lubią także zabawę laserem. Unikaj zabawek z małymi elementami, które kot może połknąć.

68

Grzebień i szczotka

Długowłose koty potrzebują częstego czesania i grzebienia ze sztywnymi zębami, szczotki z włosia i szczotki z drucików. Czasami potrzebna jest również szczoteczka do zębów aby wyczesać pyszczek. W przypadku kotów krótkowłosych wystarczy jeden grzebień ze sztywnymi włosami, zgrzebała i ściereczka irchowa.

Obroża lub identyfikator

Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie do swojego domu kota lub kocięcia powinieneś zabezpieczyć go przed ewentualnym zniknięciem. Załóż mu lekką, samorozpinającą się obrożę (na zwykłej kot może się zawiesić na przeszkodzie i udusić) z adresem, imieniem kota i Twoim nazwiskiem oraz koniecznie numerem telefonu. Najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie chipu pod skórę, który po zeskanowaniu u weterynarza czy w schronisku pokaże Twoje dane.

Transporter i smycz

Każdy kot powinien mieć swój własny transporter. Wybierz model wytrzymały, z plastikową kratką. Kup kotu również smycz i szelki, gdyż nie każdy kot lubi w samochodzie jazdę w zamknięciu. Nie możesz kota zostawić bez smyczy w samochodzie, gdyż może on atakować ze strachu kierowcę lub schować się pod pedałami. Na postojach również nie wypuszczaj kota bez szelek.

69

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.