Jakie są powody występowania wzdęć?

wzdęcia

Jakie są powody występowania wzdęć?

Pewnie każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego uczucia rozpierania w brzuchu, kiedy trzeba np. poluzować pasek w spodniach.

Jak jednak radzić sobie w sytuacji, kiedy wzdęcia nie są wynikiem złej diety albo przejedzenia?

Przyczyny wzdęć

Zdarzają się momenty, kiedy brzuch ulega nienaturalnemu pęcznieniu.  Poniżej opisujemy najważniejsze przyczyny wzdęć.

  •  nadprodukcja dwutlenku węgla

Gdy często nam się odbija, dochodzi do zwiększonej produkcji dwutlenku węgla w jelitach. W szczególności dochodzi do tego wtedy, gdy nasza codzienna dieta obfituje w tłuszcze oraz wysokobiałkowe pokarmy.

Jeśli Twój obiad składa się z białka zwierzęcego, zrezygnuj z białka roślinnego i odwrotnie. Do minimum ogranicz spożywanie tłuszczów. Za to pij duże ilości wody niegazowanej, która rozrzedzi treść pokarmową. Stosuj zasadę „mniej, a częściej” i zamiast dwóch obfitych posiłków, zjedz pięć, ale mniejszych.

  • połykanie powietrza

Aerofagia to inaczej połykanie powietrza. Dochodzi do niej najczęściej podczas szybkiego jedzenia albo wciągania powietrza w trakcie mówienia. Najczęściej cierpią na tego rodzaju dolegliwość osoby zestresowane. Cechą charakterystyczną dla aerofagii jest stopniowe zwiększanie obwodu brzucha w trakcie całego dnia.

Dlatego postaraj się wygospodarować sobie trochę czasu, aby spokojnie zjeść posiłek. Podczas jedzenia nie oglądaj telewizji, nie pracuj przy komputerze ani nie rozmawiaj. Każdy kęs staraj się jak najdłużej żuć i popijaj spore ilości wody niegazowanej.

  • przyspieszona fermentacja

Oprócz wzdęć powoduje ona również wypuszczanie nadmiernej ilości gazów o nieprzyjemnym zapachu. Flora bakteryjna, która znajduje się w jelicie grubym, jest bardzo ważna z punktu widzenia procesów trawiennych oraz oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji przemiany materii. Dlatego jeśli przeciążamy układ pokarmowy, jedząc duże ilości warzyw strączkowych, bakterie muszą pracować ze zdwojoną intensywnością, czego efektem są procesy fermentacyjne, które są przyczyną nadmiernej ilości gazów.

Dlatego jeśli uwielbiasz warzywa strączkowe i za nic w świecie nie jesteś w stanie ich sobie odmówić, pamiętaj, aby się nimi nie przejadać i nie dodawać do ich przyrządzania dużo tłuszczu, np. boczku do grochówki.

  • nadmierna produkcja śliny

Wraz z odbijaniem tworzą się wzdęcia spowodowane zwiększoną ilością śliny. Najczęściej dolegliwość dotyka osoby, które często i zarazem długo żują gumy albo są miłośnikami tzw. landrynek. Wówczas w bardzo krótkim czasie dochodzi do wytworzenia się śliny, która połykana razem z powietrzem powoduje nadmiar gazów w jelitach.

Odstaw twarde cukierki, a zamiast gumy do żucia, oczyszczania zębów z resztek jedzenia i odświeżania oddechu, używaj płynu do płukania ust. A jeśli nie potrafisz oprzeć się gumie, to wyrzuć ją po kilku minutach, unikając długiego żucia.

  • zespół jelita drażliwego

W tym przypadku obok wzdęć często występują dolegliwości bólowe brzucha, zaparcia i biegunki naprzemiennie.

Dlatego zapisuj, co jesz, by w ten sposób określić, jakie produkty Ci szkodzą. Do minimum ogranicz spożycie tłuszczów, a produkty bogate w błonnik wprowadzaj stopniowo do swojej diety. Jedz mało, ale często. Pamiętaj o codziennej dawce ruchu i relaksu, bo stres potęguje objawy choroby.

  • nietolerancja glutenu

Celiakia najczęściej ujawnia się u dzieci, ale gdy jej objawy są utajone, do zdiagnozowania dochodzi dopiero w okresie młodzieńczym albo dorosłym. Pacjent cierpi na wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu oraz wypuszcza nadmierne ilości gazów. A gdy choroba osiągnie swój szczyt, dochodzi także do biegunki, spadku wagi i niedokrwistości.

Jeśli lekarz wykrył u ciebie celiakię, koniecznie przyjmuj leki przez niego zlecone oraz rygorystycznie przestrzegaj diety. Chodzi głównie o to, aby wyeliminować z jadłospisu gluten.

  • brak enzymu laktazy

Bardzo łatwo można zdiagnozować brak tego enzymu, ponieważ po wypiciu mleka występują silne bóle brzucha, wzdęcia i nudności. Laktaza jest enzymem, który ułatwia trawienie cukrów prostych. Gdy w organizmie nie ma tego enzymu, laktoza rozkłada się na wodór, metan i dwutlenek węgla, czego efektem są wzdęcia.

Wyeliminuj z diety mleko krowie i regularnie przyjmuj preparaty z laktazą.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.