Jak postępować w przypadku zachorowania psa na tęgoryjec?

Tęgoryjec to dość często występujący pasożyt, nękający głównie psy i koty. Ta dziwna nazwa jest ściśle związana z jego budową anatomiczną. Podstawowym narzędziem tego pasożyta jest torebka gębowa, dzięki której może on przyczepiać się do błony śluzowej jelita cienkiego zwierzęcia. Tęgoryjce mogą mieć nawet 15 mm.

Na naszym kontynencie możemy rozróżnić dwa gatunki atakujące nasze psy.

Jak przebiega rozwój tęgoryjca?

Cykl rozwojowy tęgoryjca przebiega zawsze tak samo, w sposób ściśle określony. Najpierw dorosły osobnik wydala kał, w którym obecne są jaja. W ciągu doby z jaj wylęgają się larwy pasożyta, przy czym musi być odpowiednia temperatura powietrza oraz wilgotność. Larwy przez tydzień dorastają, a potem są już w stanie same funkcjonować w ciele żywiciela i przeżyć nawet kilka miesięcy. Następnie larwa zostaje połknięta przez kolejnego żywiciela i następuje wtedy proces dojrzewania, który może trwać najwyżej 3 tygodnie. Jak wcześniej wspomniano, w Europie występują dwa gatunku tęgoryjców atakujących psy. Jeden z nich dostaje się do środka organizmu żywiciela przez jego skórę  i drogi krwionośne, przez co może łatwo dojść do zakażenia. Pasożyt, który dostał się do krwi, wędruje do serca, a potem do płuc i jelit. Drugi gatunek tęgoryjca charakteryzuje się tym, że wnika do organizmu młodego pieska wraz ze spożyciem mleka matki, co może powodować niedokrwistość, a nawet śmierć szczenięcia. Ogólnie rzecz biorąc, wniknięcie pasożyta do organizmu żywiciela może nastąpić w każdej sytuacji, jednakże najbardziej narażone na tęgoryjec są psy przebywające w dużych hodowlach lub większość czasu spędzające na wybiegach.

Jak rozpoznać tęgoryjec u psa?

Najgroźniejszy jest brak jakichkolwiek objawów tuż po nastąpieniu zarażenia. Widoczne zmiany pojawiają się dopiero w drugiej fazie rozwoju tęgoryjca w organizmie żywiciela. Potem pojawia się niedokrwistość i eozynofilia. Bardzo częstym objawem są problemy gastryczne: biegunka albo zatwardzenie, a co za tym idzie, twardy brzuch. Uszkodzeniu ulega śluzówka jelita, co powoduje silny ból podczas wydalania. Kolejny widoczny objaw to pojawienie się wysypki na ciele psa, ale też krwawych śladów, wybroczyn i reakcji alergicznych. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet do krwotoku z jelita.

Leczenie

Tęgoryjec psi jest bardzo niebezpiecznym pasożytem, mogącym powodować nawet śmierć zwierzęcia. Z tego względu, jeśli zaobserwujemy u naszego pupila którykolwiek z objawów świadczących o zarażeniu pasożytem, musimy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Po zbadaniu psa zadecyduje on o dalszej terapii zwierzęcia.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.