Okleiny – szybki sposób na odnowienie starych mebli

Oklejanie mebli

Oklejanie mebli to świetny sposób na to, aby zupełnie odmienić ich wygląd, a dzięki temu odmienić także wygląd całego pomieszczenia.

Co zrobić ze starymi meblami, które odziedziczyliśmy po starszych członkach rodziny albo po prostu z takimi, które znudziły nam się na tyle, że nie możemy już na nie patrzeć, ale poza tym są w dobrym stanie i żal nam je wrzucać? To proste – odnowić!

Do wyboru mamy oczywiście wiele metod, w zależności od rodzaju mebli, ale najpopularniejsze są dwie: malowanie i oklejanie. To pierwsze jest niestety znacznie bardziej pracochłonne i można się przy tym namęczyć oraz ubrudzić. Dla niektórych osób może to też być wielki kłopot, dlatego lepszym wyjściem może się okazać oklejenie mebli. Wiele jest zalet tego rodzaju odnawiania przedmiotów, ale największą jest chyba to, że jest to praktycznie bezproblemowe zadanie, bo nie wymaga specjalnych umiejętności, nie zabiera wiele czasu oraz nie musimy poprzestawać na jednym kolorze, ale śmiało możemy wybrać wzorzystą okleinę.

Czym jest okleina?

Okleiny na meble wykonane są z folii samoprzylepnej o dość dużej grubości, co powoduje, że są odporne i wytrzymałe. Folia ta jest pokryta laminatem, który powoduje, że wydruk nie ulega blaknięciu, zaś okleinę można do woli myć, nawet z użyciem środków chemicznych, gdyż na pewno jej nie zaszkodzą, a przynajmniej nieprędko. Trzeba także wiedzieć, że okleiny są zazwyczaj odporne na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu nadają się do tego, by naklejać je np. na blaty stołów, na których stawiamy gorące naczynia.

Łatwość użycia

Jak było wspomniane wyżej, z oklejeniem mebli dać sobie rade powinien dosłownie każdy, gdyż jest to banalnie proste zadanie. Wystarczy zmierzyć określoną powierzchnię, odciąć odpowiedni kawałek okleiny (z centymetrowym zapasem) i dokładnie nakleić ją na powierzchnię. Trzeba to robić ostrożnie, by przykleić równo, a następnie precyzyjnie wygładzić pęcherzyki powietrza, by nie powstały nieestetyczne nierówności. Dobrym sposobem jest „wyprasowanie” powierzchni zimnym żelazkiem. To cała filozofia. Już po krótkiej chwili można się cieszyć całkiem nowym wyglądem mebli, które nadadzą wnętrzu pożądany charakter.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.