Teraz i Ty możesz mieć piękny ogród z oczkiem wodnym w roli głównej. Mały wkomponowany staw prezentuje się bardzo malowniczo. Najlepiej, gdy umieścimy go w zacienionej części działki.
W przeciwnym wypadku woda bardzo szybko będzie się nagrzewać, a to sprzyja namnażaniu się glonów w zbiorniku.
Jak to zrobić?
Najszybciej zrobimy sobie oczko wodne, jeśli wykorzystamy do tego gotową formę z tworzywa sztucznego. W pierwszej kolejności mierzymy teren i kopiemy dół, w którym umieścimy zbiornik. Nieckę ozdabiamy np. kamieniami. Potem nalewamy wody.
Oczko wodne efektownie wygląda w towarzystwie roślin. Świetnie nada się do tego lilia wodna, pałka szerokolistna czy tatarak zwyczajny. Umieszczamy je w plastikowych koszach albo siatkach z wyściółką, a do ich środka nasypujemy gliny wymieszanej z piaskiem albo używamy gotowego podłoża do roślin wodnych. Całość obciążamy kamieniami, aby trzymało się na dnie i wkładamy do stawka.
Lilią zawsze umieszczamy na środku oczka, a pałkę i tatarak blisko brzegu.
Dodatkowo, nasze oczko możemy wzbogacić jeszcze innymi roślinami. Nadają się do tego:
- turzyca Aurea,
- czerwony klon palmowy,
- turzyca japońska.
Brzeg oczka możemy ozdobić bylinami:
- przetacznikiem goryczkowym,
- bodziszkiem himalajskim,
- bodziszkiem renarda,
- funkią,
- miodunką pstrą.
Małe oczko możemy zrobić, używając do tego większej, plastikowej misy. Pojemnik wkopujemy niezbyt głęboko w ziemię, obkładamy drewnianymi balami albo kamieniami czy też wyższymi roślinami.
Kosze do roślin można kupić albo zrobić samodzielnie, przy użyciu drucianej albo plastikowej siatki. Wykładamy je kawałkiem worka jutowego, nasypujemy żwiru, ziemi i piasku, a następnie wsadzamy rośliny.
Do małych oczek wybieramy zawsze niewielkie rośliny, np. miniaturowe odmiany lilii. Jeśli zbiornik jest głęboki, wtedy rośliny ustawiamy na nich.