Jak zaadaptować strych?

Jak zaadaptować strych?

Strych to przestrzeń, która mądrze zagospodarowana, może stać się miejscem, gdzie będziemy spędzać czas z przyjemnością.

Powiększenie się rodziny, szukanie dodatkowej przestrzeni, potrzeba zmiany wystroju domu – wszystko to może skłonić nas do zaadaptowania dotychczas nieużywanego, zagraconego strychu i stworzenia nowych, oryginalnych pomieszczeń, często aranżowanych w sposób nietypowy.

Właściwe zagospodarowanie poddasza nie jest jednak łatwe – wymaga od nas przemyślanych decyzji, mądrych rozwiązań i często dużej cierpliwości, aby pokonać przeszkody, które mogą pojawić się na naszej drodze. Na szczęście efekt końcowy jest z reguły na tyle satysfakcjonujący, że szybko o nich zapominamy, mogąc cieszyć się unikalnymi przestrzeniami, dostosowanymi do naszych indywidualnych potrzeb.

O czym warto pamiętać, adaptując poddasze?

Przy projektowaniu poddasza dużą pomocą może okazać się projektant wnętrz – jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do właściwej adaptacji strychu, zwróćmy się zawsze o radę do specjalisty, który wyjaśni sporo naszych wątpliwości i pomoże stworzyć projekt indywidualny.

  • Zaplanuj układ funkcjonalny poddasza

Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę i co należy dokładnie zaplanować, jest układ funkcjonalny naszego przyszłego poddasza, uwarunkowany w dużym stopniu kształtem oraz konstrukcją dachu. Nie bez znaczenia będą tutaj m.in. rozmieszczenie kominów, ścian nośnych czy elementów więźby dachowej.

  • Sprawdź stan więźby dachowej

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy też sprawdzić stan więźby dachowej i – jeżeli to konieczne – wymienić uszkodzone, stare elementy na nowe. Możemy też wyeksponować niektóre elementy więźby, poddając je lekkim zabiegom konserwacyjnym, a także ukryć słupy wewnątrz ścian – chyba że słup ma być głównym elementem danego pomieszczenia i nie będzie nam w niczym przeszkadzał.

  • Oceń, czy i na ile możliwe jest doprowadzenie wszystkich mediów

Oceńmy również odpowiednio wcześnie, na ile realne są możliwości doprowadzenia na strych wszystkich mediów – m.in. ogrzewania, wody czy gazu, których instalacja może być nawet nie do końca możliwa albo ograniczona co do konkretnego miejsca.

  • Wybierz miejsca w dachu, gdzie będą okna

Ogromnym atutem mieszkania na poddaszu są niesamowite możliwości, jeżeli chodzi o dostęp światła. Strychy z reguły nie mają okien, więc musimy się dobrze zastanowić, w których miejscach dachu je umieścić. Najrozsądniejsze byłoby usytuowanie ich pomiędzy krokwiami, ewentualnie – jeżeli nie ma innej możliwości – wycięcie części krokwi, aby otwór miał większą szerokość, ale tylko pod warunkiem dodatkowego usztywnienienia całej konstrukcji. Wybierajmy okna połaciowe – dają one najwięcej możliwości, jeżeli chodzi o doświetlenie mieszkania, nie wymagają także dodatkowych zezwoleń.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.