Jeżeli toast wznosimy na weselu to według tradycji, pierwszy toast powinien wznieść ojciec Panny Młodej witając zięcia w rodzinie. Potem dopiero jest kolej na ojca pana młodego, który wita synową. Nie wolno zapomnieć, że podczas wygłaszania toastu nie powinno się trzymać kieliszka w ręku.
Państwo młodzi, jako gospodarze wesela mogą sami wybrać osobę, która wymówi krótki toast podczas przyjęcia. Prośba o wygłoszenie kilku słów jest bardzo schlebiająca, dlatego wybór odpowiednich osób należy do nowożeńców.
Najlepiej jeśli przemówienie jest krótkie i trwa około 3 minut. Jeśli wygłaszasz toast to musisz wiedzieć, co powiedzieć i w jaki sposób. Wygłaszając toast pamiętaj, aby wyjść zza stołu, zwrócić się przodem do gości i przedstawić się. W trakcie przemowy nie należy trzymać kieliszka w ręce. Robimy to dopiero po wygłoszeniu toastu. Lekko stukamy się wtedy kieliszkami z innymi zebranymi lub unosimy tylko szkło w górę i dajemy znak skinieniem głowy.
Zanim wznosimy toast musimy upewnić się czy nasi gości mają napełnione kieliszki. Toast wznosimy szampanem, winem, nigdy wódką , koniakiem czy piwem. Po wygłoszeniu toastu nie wypada opróżnić kieliszka do dna. Robimy tylko łyk.