Jak wymienić klocki hamulcowe?

Wymiana zużytych klocków hamulcowych to niezbędna czynność, jeżeli chcemy zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo, uniknąć wypadków itp.

Czynność ta z reguły nie jest skomplikowana, dlatego wyposażeni w teoretyczną wiedzę możemy spokojnie zabrać się do działania. Dzisiaj mamy więc dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jak prawidłowo wymienić klocki hamulcowe.

Co jest potrzebne do wymiany klocków hamulcowych?

Do wymiany klocków hamulcowych potrzebne będą rzecz jasna nowe klocki hamulcowe, klucze 13 oraz 15, strzykawka, dzięki której odciągniemy nadmiar płynu hamulcowego, miedziowy smar odporny na wysokie temperatury, a także zacisk umożliwiający cofnięcie tłoczka hamulcowego.

Jak wymienić klocki hamulcowe krok po korku?

  1. Wymianę klocków hamulcowych zacznij od zmniejszenia ilości płynu hamulcowego w zbiorniczku. Następnie unieś samochód, ściągnij koło, wykręć przy użyciu klucza „13” dolną śrubę, służącą do mocowania zacisku, używając jednocześnie do pomocy klucza „15”.
  2. Unieś do góry zacisk, wyjmij stare klocki hamulcowe, przy okazji sprawdź też stan tłoka, jego osłony i powlecz je nową warstwą smaru, podobnie postępuj także z prowadnicami.
  3. Następnie wepchnij do oporu tłok w głąb cylindra, załóż nowe klocki i przesmaruj miejsca styku.
  4. Na koniec opuść zacisk w poprzednie położenie, przykręć nową śrubą, znajdującą się w komplecie z klockami, oraz koło, opuść samochód i kilkakrotnie naciśnij hamulec, a w razie potrzeby uzupełnij też płyn hamulcowy.

Jak wymienić klocki hamulcowe? – porady video

Jak wymienić klocki hamulcowe, zaprezentowano na poniższym filmie.

 

Wymianę klocków hamulcowych krok po kroku obejrzysz na poniższym filmie.

3.8/5 - (13 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.