Ryzyko związane z włączaniem klimatyzacji w samochodzie

Instrukcje bezpieczeństwa zazwyczaj ostrzegają o wykorzystaniu klimatyzacji w samochodach. Przyczyna tego związana jest ze zdrowiem.

Kiedy samochodów pozostaje zaparkowany w ciągu dnia, w znajdującym się w nim powietrzu znajduje się 400 do 800 miligramów benzenu. Benzen jest ciekłym węglowodorem, który w normalnej temperaturze jest bezbarwny, toksyczny i palny. Otrzymywany jest przez destylację smoły węglowej i stosowany w produkcji tworzyw sztucznych, materiałów wybuchowych, barwników, między innymi jako rozpuszczalnik, a także jako surowiec do wielu syntez organicznych.

Jeśli temperatura na zewnątrz sięga powyżej 16 stopni Celsjusza, stężenie benzenu będzie wynosiło nawet 2000 do 4000 mg, co stanowi 40-krotność sumy dozwolonej przez przepisy.

Podczas wsiadania do samochodu, który ma zamknięte okna, wdycha się nadmierne ilości benzenu – toksyny, która wpływa na nerki, kości i wątrobę, najgorsze jest zaś to, że nasz organizm nie może pozbyć się tej substancji łatwo w sposób naturalny.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przed uruchomieniem klimatyzacji klimatyzator usuwa wszystkie chemikalia, które zostały zgromadzone wewnątrz plastiku. Benzen znajdujący się w samochodzie może nawet powodować raka. Podsumowując, zdrowiej będzie opuścić szyby w samochodzie na kilka minut i dopiero potem włączyć klimatyzację.

Zaleca się, by nigdy nie włączać klimatyzacji od razu po wejściu do samochodu, ostrzeż swoją rodzinę i przyjaciół, by tego nie robili.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.