Gładź jest stosowana podczas prac wykończeniowych w celu uzyskania równego i gładkiego podłoża idealnego do malowania. Technika gładzenia opiera się na delikatnym obrabianiu powierzchni ściany i sufitu równomiernie rozprowadzaną plastyczną zaprawą gładzi. Po rozmieszaniu gładzi z wodą tworzy się spoiwo, które po nałożeniu na powierzchnię wypełnia jej wszystkie nierówności. Aby uzyskać odpowiednią gładkość wyschniętą gładź należy szlifować drobnoziarnistym papierem ściernym o małej granulacji bądź specjalną siateczką ścierną.
Grubość gładzi musicie dostosować do uszkodzeń widocznych na powierzchni ściany lub sufitu, przeważnie nakłada się od kilku do kilkunastu milimetrów.
Jak szlifować gładź? – wskazówki
Przygotowanie gładzi nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie proporcje podczas mieszania. Odpowiednia plastyczność sprawi, że gładź będzie dobrze rozprowadzać się na powierzchni. Pamiętajcie, że kolejne porcje należy przygotować w czystych pojemnikach, albowiem ewentualne zaschnięte grudy znacznie utrudnią prace związane z wygładzeniem ścian.
Jeśli pierwszy raz kładziecie gładź, warto abyście zapoznali się z tekstem znajdującym się poniżej. Znajdziecie tam praktyczne wskazówki, które pomogą wam wykończyć wasze m2.
- Suchą gładź musicie rozrobić z wodą w takich proporcjach, aby uzyskana gładź miała konsystencję pasty.
- Przed nałożeniem gładzi należy odpowiednio przetestować podłoża pod względem stopnia chłonności wody. Podłoże słabe lub takie z łuszczącymi się warstwami wymagają czyszczenia i odpylenia.
- Na suficie gładź należy nakładać metalową pacą, zaczynając od okien w kierunku wnętrza pomieszczenia. Na ścianach natomiast obowiązuje zasada kładzenia a na od podłogi do góry, w stronę sufitu.
- Starajcie się również utrzymywać stałą siłę nacisku pacy oraz jednakową grubość podczas nakładania gładzi.
- Aby dobrze szlifować gładź musicie pamiętać o odpowiedniej technice posługiwania się narzędziami. Ponadto bardzo ważne jest zachowanie kierunku prowadzenia prac, dzięki czemu unikniecie m.in. smug.
- Kiedy gładź będzie już w stanie półsuchości, możecie przystąpić do wykończenia powierzchni. Zacznijcie szlifowanie od papieru drobnoziarnistego. Możecie zrobić to również siateczką do szlifowania. Na koniec należy usunąć ze ściany pył. Najlepiej zrobić to lekko zwilżoną gąbka lub odkurzaczem.