Jak naturalnie pielęgnować włosy?

naturalna pielęgnacja włosów

Jak naturalnie pielęgnować włosy?

Drogie preparaty do pielęgnacji włosów nie tylko czasami okazują się niezbyt skuteczne, to jeszcze widocznie opróżniają nasz portfel.

Zamiast tego można wykorzystać skarby natury, które zakupimy w drogerii albo przygotujemy samodzielnie.

Oliwa

W przypadku, gdy często suszysz włosy suszarką albo prostujesz prostownicą, Twoje włosy stają się łamliwe i przesuszone. Wtedy na ratunek przychodzi oliwa. Podgrzej w małym rondelku pięć łyżek oliwy z oliwek i nałóż na każde pasmo, delikatnie wcierając. Następnie zawiń głowę ręcznikiem i po około dwudziestu minutach spłucz ją delikatnym szamponem. W przypadku, gdy Twoje włosy są nadmiernie wysuszone, wówczas na stałe musisz wykonywać przynajmniej raz w tygodniu taką maskę.

W poskromieniu niesfornych włosów możesz użyć gotowych preparatów. Kupując je, zwróć uwagę, aby w składzie miały oliwę z oliwek albo inne olejki roślinne o silnym działaniu odżywczym i wzmacniającym.

Jajka

Słabe, wypadające włosy wzmocni maseczka zrobiona z żółtka jajka, nakładana raz w tygodniu. Mikroelementy w nim zawarte odbudują zmęczone i osłabione kosmyki. Do przygotowania maseczki potrzebujesz jedno żółtko, kilka kropli olejku rycynowego, soku z cytryny oraz łyżeczkę drożdży i nawilżającego balsamu do włosów. Tak przygotowaną miksturę delikatnie wetrzyj we włosy oraz skórę głowy, owiń ręcznikiem na około pół godziny i następnie umyj ziołowym szamponem.

Pokrzywa i nafta

Najczęściej w okresie wiosennym panie skarżą się  na zwiększoną podatność do wypadania włosów. Dlatego należy je otoczyć specjalną opieką i wzmocnić naturalnymi składnikami. Świetna okazuje się nafta oraz pokrzywa, która wykazuje silne właściwości regenerujące cebulki oraz zapobiegające łupieżowi.

Aby przygotować naturalnie wzmacniającą miksturę, potrzebujesz szklanki octu owocowego, który zagotujesz i zalejesz liście suszonej pokrzywy. Nigdy nie stosuj świeżych liści, ponieważ zabarwiają one włosy na zielono. Po piętnastu minutach przecedzamy zioła i powstały roztwór schładzamy w lodówce i płuczemy nim włosy co drugi dzień. Dla wzmocnienia cebulek, wcierajmy w skórę głowy naftę kosmetyczną.

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie płukanki domowej roboty, możesz kupić gotową kurację zawierającą wyciąg z pokrzywy albo preparaty na bazie nafty kosmetycznej.

Mięta

Swędząca, zaczerwieniona skóra głowy sprawia, że włosy szybciej się przetłuszczają, a rosnące włosy są słabe i mało elastyczne. Aby temu zapobiec, zastosuj płukankę z mięty pieprzowej. Litr octu owocowego wlej do naczynia z garścią ziół. Mieszankę szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Potem przecedź, wyciśnij zioła i przefiltruj przez gazę. Po każdym myciu włosów płucz je tak przygotowaną płukanką. Receptura mikstury zapobiega wydzielaniu sebum, przy jednoczesnym łagodzeniu podrażnień.

W drogeriach można kupić wiele preparatów opartych na wyciągu z mięty, która działa chłodząco, wzmacniająco oraz odświeżająco. Włosy nie przetłuszczają się tak szybko, są pełne blasku i świeżości. Przywracają naturalną sprężystość.

Łopian i mydlnica

Mając tłuste włosy, trzeba pamiętać o regularnym ich oczyszczaniu, tylko wtedy cebulki będą należycie funkcjonowały. A w tym procesie zioła kształtują się na najwyższym poziomie. Do mycia tłustych włosów przygotuj sobie szampon z dodatkiem mydlnicy lekarskiej albo łopianu. Przygotuj się, że nie będzie pienił się tak, jak ten dostępny w drogeriach, ale będzie miał takie same właściwości, i to całkowicie naturalnie.

Rozdrobniony korzeń mydlnicy zalej wrzącą wodą, zakryj i odstaw w ciepłe miejsce na pół godziny. Możesz również dodać cztery łyżki łopianu albo szałwii i dodatkowo dwie łyżki soku z cytryny. Łopian posiada właściwości łagodzące podrażnienia, a szałwia odświeża.

Można również zakupić gotowe preparaty z mydlnicą lekarską i wyciągiem z łopianu, które zapobiegają przetłuszczaniu się skóry, ograniczają uczucie swędzenia i podejmują walkę z łupieżem.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.