Jak najszybciej się opalać

Jak korzystać ze słońca?

korzystanie ze słońca

Jak korzystać ze słońca?

Lekarze od wielu już lat przestrzegają przed groźnymi następstwami długotrwałego przebywania na słońcu. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia są najkrótsze promienie ultrafioletowe oznaczone symbolem UV—B. Mogą one przyczyniać się do rozwoju m.in. zaćmy oraz nowotworów skóry, w tym złośliwego czerniaka.

Na niebezpieczeństwo to narażone są przede wszystkim osoby o jasnej cerze, a także dzieci, zwłaszcza te, które mają liczne znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki).

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Wnioski są więc proste – słońca lepiej nie nadużywać. Jednak i odwrotnie – z unikaniem słońca nie powinno się również przesadzać. Pewna ilość promieni ultrafioletowych jest przecież organizmowi potrzebna. Bez nich nie byłby np. w stanie wytwarzać witaminy D niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania.

Można zatem i należy przebywać na powietrzu także w pogodny dzień. Trzeba tylko unikać długotrwałego, bezpośredniego nasłonecznienia ciała.

Warto poza tym przestrzegać kilku dodatkowych zasad bezpieczeństwa.

  • W pogodny dzień należy używać okularów z filtrem fotochromatycznym. Zwykłe ciemne szkła nie chronią przed promieniami UV—B.
  • Nosić odzież z gęsto tkanych materiałów z włókien naturalnych. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają wprawdzie powietrza, lecz część promieni ultrafioletowych – tak.
  • Wybierając się na plażę czy na spacer w słońcu, koniecznie trzeba stosować kremy lub emulsje z filtrem przeciwsłonecznym. Na ogół wystarczają kosmetyki oznaczone z filtrem SPF 10. Dla osób o szczególnie jasnej karnacji i dla dzieci bezpieczniejsze są kremy i emulsje o wskaźniku 15 lub wyższym.
  • Jeśli stosuje się kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym, nie należy jednocześnie używać olejków do opalania, gdyż zmniejszą one skuteczność filtru.
  • Należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach między 10 a 15, nawet jeśli stosuje się kosmetyki z filtrem. Wybierając się zatem na plażę, należy wziąć ze sobą parasol od słońca.
  • Przebywania na słońcu należy się wystrzegać w przypadku złego samopoczucia, nadciśnienia tętniczego, chorób serca i płuc oraz podczas zażywania niektórych leków, np. antybiotyków z grupy tetracyklin, sulfonamidów i doustnych środków antykoncepcyjnych.
  • Warto też pamiętać, że bezpośrednio po powrocie z plaży lub z długiego spaceru na słońcu nie należy myć się mydłem ani stosować kosmetyków zawierających spirytus, gdyż dodatkowo wysuszają one skórę. Najlepiej opłukać ciało wodą i użyć kremu nawilżającego. Jest on wskazany właśnie wtedy, a nie przed wyjściem na słońce.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.