Jak korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny, wynalezionej przez Finów, świetnie hartuje organizm, wzmacnia odporność, a także usprawnia usunięcie toksyn z organizmu przez proces termoregulacji.

Jest wskazane dla osób, które cierpią na bóle mięśni  bóle reumatyczne czy problemy z drogami oddechowymi, natomiast powinny go unikać osoby chorujące na choroby związane układem krwionośnym, osoby z niewydolnością krążenia, z niestabilną chorobą wieńcową, z zaburzeniami rytmu serca, chorobami narządów płciowych, wątroby, nerek, chorobami skóry czy kobiety w ciąży.

Na początek warto pamiętać, że do sauny nie powinno się chodzić z pustym żołądkiem ani po obfitym  posiłku.

Pobyt w saunie powinien trwać ok. 2 godziny i warto uczynić z niego ceremonię, małe święto dla organizmu. Zaczynamy od dokładnego umycia ciała w celu udrożnienia porów skóry – to właśnie przez nie usuwany będzie z organizmu nadmiar wody, toksyn, szkodliwych substancji itp., a także starannego osuszenia się.

Przed samym wejściem do sauny warto też ogrzać stopy (jeżeli są chłodne) w specjalnym cebrzyku.

Już będąc w saunie, kładziemy się zawsze na swoim ręczniku i na nim także trzymamy stopy, co zapobiega wsiąkaniu potu w drewno. Jednorazowa sesja powinna trwać ok. 10 minut, gdy ją skończymy, siadamy na chwilę, aby wyrównać ciśnienie, następnie wychodzimy, jeżeli jest taka możliwość, na świeże powietrze. Gdy nasze ciało osiągnie normalną temperaturę, powinniśmy ochłodzić się pod prysznicem lub w basenie, a potem chwilę odpocząć, np. na leżaku w pokoju wypoczynkowym, przy okazji uzupełniając utracone płyny.

W czasie jednego pobytu w saunie powinniśmy cykl – nagrzewanie, ochładzanie, wypoczynek – powtórzyć 2-3 razy, w zależności od potrzeb. Najdokładniejsze ochładzanie organizmu i wypoczynek powinny mieć miejsce po ostatnim cyklu spędzonym w saunie.

Warto odwiedzać saunę 2-3 razy w tygodniu.

Należy też pamiętać, że sauna to miejsce, gdzie obowiązuje nagość, a jedynym dopuszczalnym okryciem jest ręcznik lub szlafrok. Inne ubrania, np. stroje kąpielowe, sprawiają, że ciało nie nagrzewa się równomiernie, skóra nie oczyszcza się we właściwy sposób, a mokre od wydzielanego potu ubranie może powodować m.in. odparzenia. Stąd wchodząc do sauny najlepiej już w szatni rozebrać się do naga, zdjąć zegarek, biżuterię, okulary itp.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.