Co warto zwiedzić w Sacramento?

Sacramento to miasto będące stolicą Kalifornii. Poza świetną pogodą typową dla tej części świata, może również pochwalić się tym, że jest gospodarczym, a także kulturalnym centrum swojego obszaru metropolitalnego. Znajduje się tam wiele zabytków, muzeów i ośrodków kulturalnych, które warto odwiedzić jeśli mamy czas i ochotę nieco pozwiedzać miasto.

 

Obiekty atrakcyjne dla turystów

Zwiedzanie miasta warto zacząć od jego najstarszej części, którą jest, prócz Sutter’s Fort, dzielnica o nazwie Old Sacramento. W tej części miasta znajduje się wiele zabytkowych uliczek, przeważnie brukowanych, które nadają miastu staroświecki, uroczy klimat. Znajduje się tam również wiele budynków o znaczeniu historycznym. Większa ich część pochodzi z lat 50. i 60. XIX wieku. Są zwykle zrekonstruowane lub odnowione, ponieważ dzielnica ma status parku stanowego i jest zdecydowanie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu, cieszy się więc sporym zainteresowaniem władz, dzięki czemu nie jest pozostawiona sama sobie.

Jeśli chodzi o atrakcje inne niż zwiedzanie, które można sobie zafundować w Old Sacramento, to są to przede wszystkim przejażdżki pociągami parowymi oraz statkami, które napędzane są kołowo. Obie te atrakcje cieszą się niezmiennym zainteresowaniem wśród turystów przyjeżdżających do Sacramento.

W dzielnicy tej warto zwrócić uwagę na Lady Adams Building, którego konstrukcją zajęli się pasażerowie i obsługa statku „Lady Adams”. Jest to najstarszy obiekt znajdujący się w mieście, który udało się zachować, mimo wielkiego pożaru, który wybuchł w mieście w 1852 roku, więc już samo to powoduje, że obiekt ten zasługuje na zainteresowanie i odwiedzenie.

Ważnym budynkiem jest Big Four Building. Obiekt ten pochodzi z 1852 roku. Pierwotnie mieściły się tam biura członków grupy, od której pochodzi nazwa, a którzy stworzyli Central Pacific Railroad i Southern Pacific Railroad. Teraz znajduje się tam Narodowy Pomnik Historyczny, gdyż taki oficjalny status ma obiekt.
Warto również odwiedzić powstały rok później niż Big Four Building B.F. Hastings Building. Znajdowała się tam pierwsza siedziba Sądu Najwyższego stanu Kalifornia, a także biuro doskonale znanego w Ameryce Theodore’a Judaha, który wynalazł Pierwszą Kolej Transkontynentalną. Był to również przystanek słynnej poczty konnej funkcjonującej w USA w ówczesnym czasie.

Zwiedzając Old Sacramento, nie można pominąć budynku o nazwie Eagle Theatre. Jest to malownicza rekonstrukcja pierwszego stałego teatru, jaki został założony w Kalifornii. Obiekt oddaje nie tylko miejsce, w którym teatr się znajdował, ale i pokazuje jego rzeczywisty wygląd takim, jakim był w tamtych czasach.

Sacramento_old_town_12-25-10_(16)_Wiki

Obiekty kulturalne

Bardzo ważną rolę w kulturalnym życiu Sacramento pełni teatr. Miasto posiada kilka teatrów profesjonalnych i blisko dwadzieścia teatrów społecznych. Jeśli będziemy mieli ochotę, warto odwiedzić zwłaszcza kompleks rozrywkowy pod nazwą Sacramento Convention Center Complex. Prócz wielu atrakcji, znajduje się tam również wart odwiedzenia teatr Community Center Theatre. Obiekt ten nie imponuje rozmiarami, gdyż posiada tylko 272 miejsca siedzące, ale za to na uwagę zasługuje jego repertuar, gdyż na jego deskach występuje zespół baletowy, orkiestra filharmonii, a także opera.

Na uwagę zasługuje również Wells Fargo Pavilion, który jest jednym z nowszych teatrów, a wzniesiony został na fundamentach dawnego namiotu cyrku muzycznego. Miejsce to cechuje się niepowtarzalnym klimatem, być może dzięki swej przeszłości.

W sezonie letnim można pokusić się o zawitanie na widownię którejś ze sztuk California Musical Theatre, zaś poza sezonem letnim można wybrać się na przedstawienie cyrku muzycznego. Latem warto również wybrać się do William Land Park, gdzie wystawiane są sztuki w ramach Festiwalu Szekspirowskiego.

 Sacramento_River

Muzea Sacramento

Inne ważne dla Sacramento obiekty to zdecydowanie muzea. W mieście jest kilka dużych, ważnych placówek tego typu, a do najważniejszych na pewno zalicza się Crocker Art Museum, które jest najstarszym muzeum publicznym sztuki znajdującym się na obszarze na zachód od Mississippi. Obiekt imponuje rozmiarami, tym bardziej, że niedawno zakończono jego rozbudowę, która trzykrotnie powiększyła jego powierzchnię. Trzeba mieć to na uwadze, planując wyprawę do tego muzeum i należy zarezerwować sobie na to dłuższą chwilę, by wszystko obejrzeć choć pobieżnie.

Niemniej ważny jest Narodowy Pomnik Historyczny Governor’s Mansion State Historic Park. Jest to posiadłość zbudowana w stylu wiktoriańskim. Niegdyś była siedzibą aż 13 gubernatorów stanu Kalifornia, dziś zaś jest dostępna dla zwiedzających.

W zrekonstruowanym Leland Stanford Mansion State Historic Park, który jest dla miasta ważnym obiektem nie tylko dlatego, że jest atrakcją turystyczną, organizowane są ważne przyjęcia dyplomatyczne, a także biznesowe rauty mające znaczenie dla interesów stanu.

Inne muzea, które warto odwiedzić, to między innymi: The California Museum for History, Women, and the Arts, w którym przedstawiona jest historia Kalifornii i ukazany jest wpływ, jaki stan ten miał na rozwój światowej innowacji, sztuki oraz szeroko pojętej kultury, California State Railroad Museum znajdujący się w Old Sacramento, gdzie można oglądać ekspozycje przedstawiające historię, ale też zafundować sobie taką atrakcję jak przejazd oryginalnym pociągiem napędzanym parą, Sacramento History Museum, drobiazgowo przedstawiające historię miasta od czasów sprzed gorączki złota do współczesności oraz California Automobile Museum, które przedstawia bogatą historię motoryzacji i aut produkowanych od 1880 roku. Trzeba wiedzieć, że jest to najstarszy tego typu obiekt (jeśli chodzi o non-profitowe muzeum traktujące o motoryzacji) w całej zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Osoby, które wybierają się do Sacramento w zimie, mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnej możliwości. Każdego roku pierwsza sobota lutego jest Dniem Muzeów, w czasie której można odwiedzić 28 biorących w akcji obiektów zupełnie za darmo. Jest to na pewno wielka gratka dla turystów, warto więc wiedzieć o takiej możliwości.

Virginia_&_Truckee_12_Genoa

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.