Alergia

Czym jest alergia?

Alergia to reakcja immunologiczna organizmu na substancje, które są normalnie tolerowane przez innych ludzi. Substancje te nazywane są alergenami i mogą być występujące w środowisku, takie jak pyłki roślin, pleśń, sierść zwierząt lub składniki pokarmowe. Alergia może powodować objawy takie jak katar sienny, swędzenie skóry, obrzęk i duszność.

Rodzaje alergii

Istnieje wiele rodzajów alergii. Najczęstsze rodzaje obejmują:

  • Alergia na pyłki: Pyłki mogą powodować objawy alergiczne u osób wrażliwych. Objawy te obejmują kichanie, łzawienie oczu i katar sienny.
  • Alergia pokarmowa: Alergia pokarmowa może być spowodowana spożyciem określonego produktu spożywczego. Objawy te obejmują biegunki, wymioty i swędzenie skóry.
  • Alergia na leki: Alergia na leki może być spowodowana przyjmowaniem określonych leków. Objawy te obejmują obrzęk twarzy, duszność i swędzenie skóry.
  • Alergia na ukąszenia owadów: Alergia na ukąszenia owadów może być spowodowana ukąszeniem przez owady takie jak pszczoły lub osy. Objawy te obejmują obrzęk twarzy, duszność i swędzenie skóry.

Leczenie alergii

Leczenie alergii zależy od rodzaju alergii i jej nasilenia. Leki przeciwhistaminowe są czasami stosowane do leczenia objawów alergicznych. W cięższych przypadkach może być konieczne podanie dawki adrenaliny lub sterydów do leczenia obrzęku dróg oddechowych. W niektórych przypadkach może być również konieczne podanie immunoterapii (desensyzacji), aby zmniejszyć wrażliwość organizmu na alergen.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.