Jak wykonać sufit podwieszany?

Zanim przejdziesz do wskazówek dotyczących montażu sufitu podwieszanego, warto abyś zapoznał się z wadami i zaletami takiej konstrukcji.

Do najpopularniejszych sufitów tego typu należą sufity z płyt kartonowo-gipowych. Musisz jednak wiedzieć, że wykonanie sufitu tego typu jest czasochłonne oraz wymaga sporej dokładności. Polega ono na zamontowaniu na suficie stelażu, do którego przykręcamy odpowiednie płyty g/k. Końcowym etapem są prace wykończeniowe.

Rodzaje stelaży do sufitów podwieszanych

Wybór stelażu w dużej mierze zależy od wielkości oraz kształtu pomieszczenia, w którym planujemy podwiesić sufit, zatem:

  • Stelaż jednopoziomowy jednokierunkowy należy zastosować we wnętrzach podłużnych.
  • Stelaż dwupoziomowy krzyżowy stosuje się w pomieszczeniach o dużej powierzchni, albowiem sufit taki bardziej obniża pomieszczenie, aniżeli ten wykonany na stelażu jednopoziomowym.
  • Stelaż jednopoziomowy krzyżowy posiada zdecydowanie mniejszą ilość punktów zaczepienia w stropie, ponadto jest łatwy do wypoziomowania. Zaletą tego stelażu jest większa ilość miejsc podparcia, dzięki czemu płyty są mniej narażone na uszkodzenia.
Podczas montażu będziecie potrzebowali następujących narzędzi:
  • wiertarka,
  • szpachelka,
  • paca ścierna,
  • ołówek,
  • poziomnica,
  • pędzel.

Montaż sufitu podwieszanego

  1. Na początek musicie zmierzyć pomieszczenie i na tej podstawie dobrać odpowiednią ilość profili.
  2. Na ścianach wyznaczcie linie, które oznaczać będą poziom przyszłego sufitu, pamiętajcie aby użyć do tego długiej poziomnicy. Kolejnym krokiem jest montaż profili UD, które muszą być zamocowane wzdłuż zaznaczonych linii.
  3. Następnie należy wyznaczyć układ profili CD. Muszą one biec równolegle do siebie, w odstępach co 100 cm.
  4. W miejscach przebiegu profili głównych (CD) zaznaczcie punkty, określające miejsce zamocowania wieszaków. Muszą być umieszczone na każdej z linii w odstępach 70-90 cm. Następnie w zaznaczonych punktach trzeba wywiercić otwory i włożyć w nie stalowe kołki rozporowe.
  5. Kolejnym krokiem jest zamocowanie wieszaków na metalowych kołkach. Zdejmijcie części, które trzeba wsunąć w profile, a na koniec wetknijcie je w profile CD.
  6. Teraz musicie zamontować profile. Końce podłużnych profili CD należy umieścić w profilach UD, a następnie połączyć obie części wieszaków. Między podłużnymi należy umieścić profile poprzeczne używając łączników poprzecznych. Gotowy stelaż musicie jeszcze wypoziomować poprzez regulacje położenia ramion wieszaków.
  7. Ostatnim elementem montażu jest zamocowanie płyt. Należy przykręcić je do profili CD wkrętami typu TN. Wkręty musicie rozmieścić w odległościach nie większych niż 15 cm od siebie.
  8. Po zamontowaniu płyt nadszedł czas na wykończenie sufitu. Na łączenia płyt naklejcie taśmę spoinową i wypełnijcie wszelkie szpary masą szpachlową. Nie zapomnijcie również o wypełnieniu miejsc, w których znajdują się wkręty. Kolejnym krokiem jest naniesienie na całość masy finiszowej, którą musicie wygładzić. Po wyschnięciu należy wyszlifować sufit pacą z siatką ścierną.

 

Wady i zalety sufitu podwieszanego

Wady:

  • czasochłonny montaż
  • podczas awarii przewodów instalacyjnych, umiejscowionych się pod sufitem, jedynym rozwiązaniem jest demontaż płyt

Zalety:

  • gładka powierzchnia płyt g/k sprawia, że podwieszany sufit nie różni się wyglądem i fakturą od zwykłego sufitu
  •  można pomalować go na dowolny kolor
  •  przy zastosowaniu płyt obustronnie pokrytych włóknem szklanym, istnieje możliwość modelowania dowolnych kształtów

Poniżej krótki film o montowaniu sufitu podwieszanego.

2.9/5 - (19 votes)

2 komentarze

  1. robert 17 stycznia 2013
  2. mariusz 19 grudnia 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.