Jak się tworzy neologizmy?

Neologizmy są to nowe wyrazy, wyrażenia, formy gramatyczne itp., które mogą być potrzebne i uzasadnione albo niepotrzebne i nieuzasadnione.

Są one nierozerwalnie związane z rozwojem nauki, techniki, kultury, nazywają nowe pojawiające się urządzenia, pojęcia, zjawiska itp., dzięki czemu nasz język wzbogaca się ciągle o nowe słowa, tworzą je wszystkie środowiska społeczne – uczniowie, prawnicy, sportowcy itp.

Jak tworzyć neologizmy?

Aby stworzyć neologizm, musimy pamiętać o tym, że nowy wyraz musi być potrzebny, tzn. nazywać coś, co jeszcze nie ma nazwy, musi być przejrzysty znaczeniowo, czyli nawiązywać do jakiejś istotnej cechy przedmiotu, który nazywa, jego budowa musi być zgodna z przyjętymi w Polsce wzorami słowotwórczymi. Warto zatroszczyć się o to, aby ładnie brzmiał, nie sprawiał kłopotów w wymowie, a także  nie wywoływał dwuznacznych czy żartobliwych skojarzeń.

Tzw. neologizmy artystyczne czy inaczej stylistyczne tworzą artyści – poeci i pisarze. Neologizmy te mają charakter jednorazowy, nie występują poza tekstem, w którym zostały użyte, jednak również powinny podlegać podanym powyżej regułom.

3/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.