Jak zapisywać skrótowce?

Skrótowce są to wyrazy utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Ich zapisywanie bardzo często przysparza więcej problemów niż pisanie skrótów, jednak dzięki zapamiętaniu kilku zasad staje się o wiele łatwiejsze.

Poniżej omawiamy najważniejsze z tych zasad.

Jak zapisywać skrótowce? – wskazówki

Skrótowce od nazw pospolitych piszemy małą literą,

– z kropką na końcu, gdy drugi i następne wyrazy zaczynają się od spółgłosek, np. tzw. (tak zwany), br. (bieżącego roku), tzn. (to znaczy), cdn. (ciąg dalszy nastąpi), itd. (i tak dalej), itp. (i tym podobne),
– z kropką po skrócie każdego wyrazu, gdy drugi wyraz lub następny zaczynają się na spółgłoskę, np. m.in. (między innymi), p.n.e. (przed naszą erą).

Skrótowce od nazw własnych piszemy wielką literą i bez kropki, np. PKO, RP, SKO.

Wyjątek stanowią:

– skrótowce mieszane, które mają niejednorodną strukturę, są kombinacjami dwóch lub nawet trzech różnych typów, i zapisujemy je różnie, np. Polmos (Polski Monopol Spirytusowy), PZMot (Polski Związek Motorowy), SGPiS (Szkoła Główna Planowania i Statystyki);
– skrótowce złożeniowe, w skład których wchodzi cały wyraz określany i część wyrazu określającego, np. Investbank (Bank Inwestycyjny), Amerbank (Bank Amerykański).

W przypadkach zależnych po myślniku dopisujemy końcówkę fleksyjną, np. PSL-u, AWS-ie itp.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.