Jak poinformować pracodawcę o ciąży?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Oczekiwanie na pojawienie się na świecie maleństwa to czas szczególny, ale równocześnie wykluczający na jakiś czas z pracy. Nie jest to niestety dobra nowina dla ewentualnego pracodawcy. 

Kobiety ciężarne mogą korzystać ze szczególnej ochrony stosunku pracy, rozpoczynającej się z początkiem ciąży. Niektóre jednak zwlekają do ostatniego momentu z poinformowaniem szefa o swoim stanie. Dzisiaj wyjaśniamy, jak najlepiej informować pracodawcę o ciąży.

Kiedy informować pracodawcę o ciąży?

Nie ma konkretnego, z góry ustalonego terminu, nakazującego pracownicy, kiedy ma poinformować pracodawcę o ciąży i przynieść mu zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży.

Warto jednak, aby – zwłaszcza jeżeli pracuje ona w warunkach stwarzających zagrożenie dla ciąży czy jej prawidłowego rozwoju – poinformowała ona pracodawcę o swoim stanie jak najszybciej. Pracodawca będzie miał wówczas obowiązek stosowania wobec niej specjalnych uprawnień oraz zmienienia stanowiska na bezpieczne. Pracownica będzie mogła także korzystać ze zwolnień na niezbędne w okresie ciąży badania lekarskie.

Jakie dokumenty o ciąży należy przedłożyć pracodawcy?

Dokumentem, który należy przedłożyć pracodawcy w momencie informowania go o ciąży, jest zaświadczenie wydane przez lekarza, stwierdzające fakt ciąży oraz jej wiek (w razie potrzeby), a często także przewidywany okres jej trwania.

Jak informować pracodawcę o ciąży w przypadku rozwiązania stosunku o pracy?

Jeżeli pracodawca złożył pracownicy wypowiedzenie przed dostarczeniem przez nią zaświadczenia o ciąży, wypowiedzenie jest i tak bezskuteczne – pracownica jest bowiem w okresie ochronnym i nie ma możliwości rozwiązania z nią stosunku pracy.
Jeżeli więc dostałaś wypowiedzenie, a jesteś w ciąży, wystarczy, że przedłożysz szefowi zaświadczenie o swoim stanie, a obejmie Cię okres ochronny.

Powyższe zasady dotyczą tylko umowy o pracę na czas nieokreślony.

Jak informować pracodawcę o ciąży w sytuacji zatrudnienia na czas określony bądź okres próbny?

W przypadku zatrudnienia na czas określony sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Umowa na czas określony lub na okres próbny, na okres dłuższy niż jeden miesiąc, ulega przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca w ciąży.

Powyższy warunek nie dotyczy jednak umowy na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika.

Ochrona trwałości pracy przysługuje więc tym kobietom, które zatrudnione są w oparciu o umowę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, obejmującą okres próbny przekraczający jeden miesiąc, o ile tylko umowy uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Tutaj również należy przedłożyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży, określające wiek ciąży i jej przewidywany okres, co ma o tyle szczególne znaczenie, że umowa na czas określony przedłużana jest automatycznie właśnie do dnia porodu.

Przywileje pracownic w ciąży – porady video

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.